Refinancování hypotéky krok za krokem

Brno, 23. září 2013 - Úrokové sazby hypoték zůstaly přes léto na svých minimech. Klienti hypotečních bank si mohou sazby na dalších 5 let zafixovat na hodnotách kolem 3 % p. a. Vyplatí se proto i zvážit, zde nepřejít k jinému bankovnímu domu, který vám třeba nabízí nižší úrok. Pro případné refinancování vaší hypotéky přinášíme několik praktických rad.

hypoteky250

„Základním pravidlem je nečekat, až vám stávající banka zašle dopis s oznámením nové úrokové sazby. Většinou se tak děje jeden až dva měsíce před koncem fixace. Pokud i přesto budete vyčkávat, je možné, že si nestihnete vyjednat lepší podmínky v nové bance," uvádí Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance, která poskytuje hypotéky všech bank na českém trhu. „Je potřeba myslet na skutečnost, že se nejedná jen o schválení samotného úvěru. Celý proces zahrnuje mnoho po sobě následujících kroků," dodává Kruntorád.

Ohlídejte si s předstihem konec fixace

Nejdříve je nutné zjistit, ke kterému datu končí fixace vašeho úvěru. Vše najdete v úvěrové smlouvě. Pokud chcete mít jistotu, že se vše zvládne včas, je potřeba začít přibližně čtyři měsíce před tímto datem. Každá banka totiž může mít své individuální podmínky a postupy, jež můžou celý proces protáhnout. Některé banky dokonce dokážou garantovat dohodnutou úrokovou sazbu až 1 rok.

Pokud vám tedy hypoteční úvěr končí například v březnu 2014, můžete s vyjednáváním začít hned. Využijete tak v dnešní době výhodných nízkých úrokových sazeb a úvěrů bez poplatků za vedení.

Co budete při refinancování potřebovat

hypoteky 02Nejdůležitější je nezapomenout vzít si s sebou svou úvěrovou smlouvu a zjistit předběžnou výši dluhu, jenž bude předmětem refinancování. Zároveň se vám naskytne možnost rozmyslet si dopředu, zdali budete chtít refinancovat pouze samotný dluh. Jelikož se bude totiž jednat o nový úvěr, je možné ho navýšit o další částku nutnou pro dokončení případné rekonstrukce vašeho bydlení.

Schvalovací proces je individuální u každé banky. U některé se můžete setkat s požadavkem na nové potvrzení o příjmu, u jiné na nový odhad nemovitosti. Dokonce se může stát, že po vás nebudou chtít nic. Bankám může stačit, že dosavadní závazky jste doposud spláceli včas a bez problémů. Tyto informace si zjistí z bankovního registru, kde je zaznamenána vaše historie splácení veškerých úvěrových produktů.

Jak postupovat po schválení

Po schválení následuje podpis úvěrové dokumentace, čímž dojde k uzavření nového obchodního vztahu mezi vámi a novou bankou. Nový úvěr zaplatí stávající dluh v původní bance. Nicméně samotný podpis smlouvy neznamená čerpání. K tomuto kroku bude banka vyžadovat další dokumenty. Ty se mohou lišit jak u různých bank, tak i u různých klientů ve stejné bance.

Většinou bude banka vyžadovat potvrzení původního finančního ústavu o zůstatku refinancovaného úvěru a pojistnou smlouvu pojištění nemovitosti. Poradce či hypoteční specialista vám sdělí minimální částku, na kterou má být pojistná smlouva vystavena a zastavena ve prospěch banky. Vše se odvíjí od výsledné výše úvěru. Pokud podnikáte nebo jste někdy podnikali, můžete se setkat i s nutností dodat potvrzení z finančního úřadu o tom, že nemáte žádné daňové a jiné nedoplatky.

Zároveň budete muset zajít na katastr nemovitostí a podat návrh na vklad na zastavovaný majetek ve prospěch refinancující banky. Ta se po zavkladování prozatím zařadí na druhou pozici za původní banku. Zde může dojít k časové prodlevě, jelikož katastr nemovitostí má na zapsání nového věřitele zákonnou lhůtu 1 měsíc. Bohužel toto je jedna z podmínek čerpání hypotečních úvěrů. Proto mnohé banky už za poplatek nabízejí prominutí této lhůty, kdy pro čerpání je dostačující pouze katastrem potvrzený návrh na vklad. Po následném doplacení úvěru a výmazu původního věřitele se nová banka stává hlavním věřitelem. Tento návrh na vklad je zpoplatněn částkou 1 000 Kč se splatností přímo na katastru nemovitostí.

Co když chcete zůstat u vaší banky

Ani v tomto případě vám nic nebrání v jednání o refinancování hypotéky s konkurencí. Máte reálnou šanci docílit snížení úrokové sazby i u vašeho stávajícího peněžního ústavu. Pokud totiž se získanými nabídkami zajdete do své původní banky, můžete si i o několik setin procent vylepšit vám nabízenou úrokovou sazbu.

Hypoteční úvěry jsou a stále pro banky zůstanou jedněmi z nejdůležitějších obchodů. Proto je pro peněžní ústavy nejen důležité získávat nové klienty, ale zároveň udržet i ty původní.

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN