Plánujete vstoupit do druhého pilíře? Přečtěte si, jak budete nově odvádět pojistné

21. května 2013 (MEDIAFAX) - Druhý penzijní pilíř již nastartoval a vkročilo do něj i přes slova opozice, která slibuje jeho zrušení, již přes 30 tisíc lidí. Pokud o "životním" kroku přemýšlíte (z druhého pilíře se nedá vystoupit), měli byste si přečíst, jaké budete mít nové povinnosti při odvodech na důchodové pojištění.

Penize-bankovky-tisicikoruny

Druhý pilíř se vyznačuje tím, že místo abyste posílali na "erární"státní účet 28 procent své hrubé mzdy, dostane stát o tři procentní body méně. Další dva procentní body ale musíte přidat do druhého pilíře ze svého. Celkem si tak měsíčně uspoříte pět procent své mzdy měsíčně. Pokud ztratíte práci, nebo budete na rodičovské dovolené, nebudete muset do druhého pilíře přispívat.

Pokud jste zaměstnanci a nikoliv OSVČ, zaměstnavatelé na vás budou odvádět pouze 3,5 procenta z vyměřovacího základu na důchodové pojištění Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), nikoliv již 6,5 procenta jako doposud. Zbylé tři procentní body spolu s dvěma z vašeho platu odvede zaměstnavatel skrze finanční úřad na váš účet u penzijní společnosti. Jako zaměstnanec ale musíte co nejdříve oznámit svému zaměstnavateli, že jste vstoupili do druhého pilíře, spolu s datem, kdy se tak stalo.

OSVČ ve druhém pilíři bude odvádět 26,2 procenta povinného pojistného na důchodové pojištění zase na účet OSSZ (kdyby nebyla ve druhém pilíři, posílala by současných 29,2 procenta). Navíc ale bude muset poslat pět procent z vyměřovacího základu skrze finanční úřad na svůj účet u penzijní společnosti. Snížené pojistné se na OSSZ platí od dalšího kalendářního měsíce po tom, ve kterém začala účinkovat smlouva s penzijní společností.

Pokud jste ale začali pracovat jako OSVČ již před vstupem do druhého pilíře, musíte to také oznámit OSSZ - nejpozději v přehledech, které podáváte na konci roku, kdy jste do druhého pilíře vstoupili.

Lidem, kteří do nového pilíře vstoupili, se ale i sníží státní důchod. To ale neplatí pro výpočet invalidních nebo pozůstalostních (vdovských, vdoveckých nebo sirotčích), ty se budou počítat stejně, jako by lidé do druhého pilíře nešli.

Peníze z druhého pilíře si budete moci vybrat při vstupu do důchodu, vyplácet je ale bude životní pojišťovna, místo správy sociálního zabezpečení, která vyplácí státní důchody.

Pokud se chcete dozvědět více informací, můžete navštívit například webové stránky duchodovareforma.mpsv.cz.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...