Software brněnských vědců zrychlí vývoj léků

Brno, 10. prosince 2012 – Vítězem čtvrtého kola programu pro začínající firmy StarCube, který pořádá Jihomoravské inovačním centrum, se stala společnost Caversoft. Ta vyvinula software umožňující analýzu a vizualizaci chování bílkovin, díky čemuž bude možné zlevnit a zrychlit například vývoj nových léků. Na druhém místě skončil projekt Spoteee, třetí místo obsadil tým Vkládej.cz. O výsledcích StarCube informovala za JIC Helena Továrková.

caversoft

Tým Caversoftu složený z doktorandů a dalších výzkumníků Masarykovy univerzity zaujal nejen mezinárodní porotu, ale i návštěvníky finálového klání StarCube show. Do toho postoupilo z 215 účastníků nejlepších devět týmů. „V současnosti máme čtyři a půl tisíce registrovaných uživatelů hlavně z Japonska, Německa a USA, kteří si stáhli neplacenou verzi našeho programu," uvedl Vilém Šustr z vítězného týmu. „Kromě farmaceutických firem by náš software mohl uspět i v zemědělství, potravinářství a kosmetickém průmyslu," doplňuje.

Z devíti startupů, které tři měsíce pracovaly v brněnském akcelerátoru na svých projektech, vybrala mezinárodní porota po dvouminutových prezentacích nejlepších pět. Ty pak měly prostor na další představení a konfrontaci s otázkami poroty. Porotci se shodli na tom, že je pro ně u projektu nejdůležitější, aby jim projekt dával smysl. „Pokud záměr nepochopím v první větě, je to pro mě ztracené," vysvětlil Ivan Debnár, zakladatel Zoznam.sk.

caversoft_pruh

Poprvé uspěl vědecký tým

Do finále vybrali porotci tři projekty. Vítězem se stala firma Caversoft nabízející software pro modelování bílkovinných struktur. Poprvé v Česku tak uspěl v podnikatelském akcelerátoru ryze vědecký projekt pocházející z akademického prostředí. StarCube tak podle organizátorů akcelerátoru nastavil pilotní model toho, jak by mohly do budoucna vznikat spin-off firmy odštěpené z univerzitních vědeckých týmů.

Na druhém místě skončil projekt Spoteee, který nabízí posilovnám videa z celého světa, která na instalovaných LCD televizích dělají běhání na pásu zábavnější. Lidé tak mohou pohybovat třeba po Paříži, Londýně nebo v jeskyních Moravského krasu. Třetí místo vybojovala služba Vkládej.cz. Ta umožňuje automatické vložení zadaného inzerátu na desítky inzertních stránek zároveň. Mezi pětici nejlepších týmů se dostaly ještě Maillomplet a Biotube.

Tři nejúspěšnější projekty získají proplacení nákladů na založení společnosti s ručením omezením, sdílenou kancelář v prostorách JIC na tři měsíce zdarma, konzultace se zahraničními experty a možnost dostat peníze na rozvoj svého podnikání až ve výši 750 tisíc korun. „Vítěznému projektu proplatíme i náklady spojené s účastí na vybrané zahraniční konferenci či veletrhu," doplnil Michal Hrabí, manažer startup programu JIC. „Projekt Reservio, vítěz minulého běhu, využívá této ceny právě v těchto dnech, účastní se konference Le Web v Paříži," dodává Hrabí.

StarCube je prvním českým podnikatelským akcelerátorem. Další běh bude spuštěn v únoru 2012, program bude probíhat kompletně v angličtině, přihlašování je otevřené do 20. ledna.

(red), foto (shora): vítězný tým Caversoftu, závěrečná prezentace; archiv JIC


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Březen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF