Software brněnských vědců zrychlí vývoj léků

Brno, 10. prosince 2012 – Vítězem čtvrtého kola programu pro začínající firmy StarCube, který pořádá Jihomoravské inovačním centrum, se stala společnost Caversoft. Ta vyvinula software umožňující analýzu a vizualizaci chování bílkovin, díky čemuž bude možné zlevnit a zrychlit například vývoj nových léků. Na druhém místě skončil projekt Spoteee, třetí místo obsadil tým Vkládej.cz. O výsledcích StarCube informovala za JIC Helena Továrková.

caversoft

Tým Caversoftu složený z doktorandů a dalších výzkumníků Masarykovy univerzity zaujal nejen mezinárodní porotu, ale i návštěvníky finálového klání StarCube show. Do toho postoupilo z 215 účastníků nejlepších devět týmů. „V současnosti máme čtyři a půl tisíce registrovaných uživatelů hlavně z Japonska, Německa a USA, kteří si stáhli neplacenou verzi našeho programu," uvedl Vilém Šustr z vítězného týmu. „Kromě farmaceutických firem by náš software mohl uspět i v zemědělství, potravinářství a kosmetickém průmyslu," doplňuje.

Z devíti startupů, které tři měsíce pracovaly v brněnském akcelerátoru na svých projektech, vybrala mezinárodní porota po dvouminutových prezentacích nejlepších pět. Ty pak měly prostor na další představení a konfrontaci s otázkami poroty. Porotci se shodli na tom, že je pro ně u projektu nejdůležitější, aby jim projekt dával smysl. „Pokud záměr nepochopím v první větě, je to pro mě ztracené," vysvětlil Ivan Debnár, zakladatel Zoznam.sk.

caversoft_pruh

Poprvé uspěl vědecký tým

Do finále vybrali porotci tři projekty. Vítězem se stala firma Caversoft nabízející software pro modelování bílkovinných struktur. Poprvé v Česku tak uspěl v podnikatelském akcelerátoru ryze vědecký projekt pocházející z akademického prostředí. StarCube tak podle organizátorů akcelerátoru nastavil pilotní model toho, jak by mohly do budoucna vznikat spin-off firmy odštěpené z univerzitních vědeckých týmů.

Na druhém místě skončil projekt Spoteee, který nabízí posilovnám videa z celého světa, která na instalovaných LCD televizích dělají běhání na pásu zábavnější. Lidé tak mohou pohybovat třeba po Paříži, Londýně nebo v jeskyních Moravského krasu. Třetí místo vybojovala služba Vkládej.cz. Ta umožňuje automatické vložení zadaného inzerátu na desítky inzertních stránek zároveň. Mezi pětici nejlepších týmů se dostaly ještě Maillomplet a Biotube.

Tři nejúspěšnější projekty získají proplacení nákladů na založení společnosti s ručením omezením, sdílenou kancelář v prostorách JIC na tři měsíce zdarma, konzultace se zahraničními experty a možnost dostat peníze na rozvoj svého podnikání až ve výši 750 tisíc korun. „Vítěznému projektu proplatíme i náklady spojené s účastí na vybrané zahraniční konferenci či veletrhu," doplnil Michal Hrabí, manažer startup programu JIC. „Projekt Reservio, vítěz minulého běhu, využívá této ceny právě v těchto dnech, účastní se konference Le Web v Paříži," dodává Hrabí.

StarCube je prvním českým podnikatelským akcelerátorem. Další běh bude spuštěn v únoru 2012, program bude probíhat kompletně v angličtině, přihlašování je otevřené do 20. ledna.

(red), foto (shora): vítězný tým Caversoftu, závěrečná prezentace; archiv JIC


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN