Student Agency nemusí zaplatit pětimilionovou pokutu za levné jízdné mezi Prahou a Brnem

Brno, 9. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský krajský soud v pátek rozhodl, že společnost Student Agency nemusí zaplatit pokutu 5,154 milionu korun, kterou společnost dostala od antimonopolního úřadu za příliš levné jízdenky na autobusové lince mezi Brnem a Prahou. Verdikt vynesl soudce David Raus.

Radim-jancura

Věc se vrací zpět k projednání. Rozhodnutí ÚOHS se ruší. "Praktika Student Agency byla sice agresivní, avšak odpovídala soutěžení na trhu" zdůvodnil soudce. Dodal, že podle předložených důkazů Student Agency na přepravním trhu mezi Brnem a Prahou nedominovala, nemohla tedy svého postavení zneužít.

Proti pokutě 5,154 milionu korun, kterou dostala od ÚOHS za zneužití dominantního postavení na autobusové lince Praha - Brno a zpět, podala společnost Student Agency žalobu. "Hájíme práva zákazníků na nízké ceny plynoucí z konkurenčního boje. S rozhodnutím ÚOHS, kterým byla Student Agency udělena pokuta za to, že jezdila na trase Praha – Brno příliš levně, nesouhlasíme," uvedl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

Pokuta, kterou měla firma podle ÚOHS zaplatit, je podle Ondrůje daní za to, že Student Agency reagovala na vývoj trhu a svým zákazníkům nabídla výhodu nižších cen stejně jako konkurence. "Antimonopolní úřad udělením pokuty tvrdí, že není problém, když někdo prodává své zboží nebo služby draze nebo nekvalitně, ale postihuje ty, kteří nabízí služby levné a kvalitní, uvedla Student Agency v prohlášení.

"Nikdy se nevzdáme našeho práva bojovat o zákazníka kvalitní službou a nízkými cenami. Žádný úřad, ani ten, který má v popisu práce přesný opak, nemůže narušovat volnou soutěž konkurenčních subjektů tím, že vydá úřední rozhodnutí, kterým poškodí zákazníka, aby ve svém důsledku hájil individuální podnikatelské zájmy konkurenčního stěžovatele," řekl Radim Jančura, zakladatel a majitel Student Agency.

Student Agency se u krajského soud v Brně úspěšně odvolávala na čtyři základní body, v nichž napadá rozhodnutí ÚOHS. Podle firmy jde o chybně vymezený relevantní trh, diskriminaci, zneužití úspěšnosti služeb Student Agency a vytvoření precedentu cenové pasti. Krajský soud dal přepravci za pravdu a nařídil celý spor znovu přezkoumat.

"Verdikt soudu respektujeme, nicméně proti němu podáme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu," řekl mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Podle ÚOHS firma zneužívala od začátku prosince 2007 do začátku března 2008 svého dominantního postavení. Snížila ceny kreditových jízdenek za jednosměrnou přepravu na 50, později 95 korun. Podle ÚOHS bylo cílem tohoto jednání vyloučit z trhu konkurenční dopravní společnost Asiana.

ÚOHS podle svého dřívějšího vyjádření nepokutoval Student Agency za nízké ceny, ale za jejich cílené použití k vytlačení jiného soutěžitele z trhu. Nízké ceny pro vybrané jízdenky stanovené společností Asiana měly podle ÚOHS zaváděcí charakter, tato firma navíc nebyla v dominantním postavení, její jednání proto nepředstavovalo porušení zákona. Snížení cen firmou Student Agency podle ÚOHS nebylo motivováno snahou poskytnout prospěch zákazníkům, ale snahou vytlačit konkurenta z trhu, což mělo omezit zákazníky ve výběru přepravce.

Společnost Asiana konkurenční tlak Student Agency nevydržela a na konci roku 2009 přestala jezdit na trase Karlovy Vary - Praha - Jihlava - Brno. Svých deset autobusů později využívala jen na nepravidelnou zájezdovou dopravu, například pro cestovní kanceláře nebo hokejovou reprezentaci či extraligové kluby. "Pravidelné dopravě se už nebudeme věnovat," uvedl tehdy majitel firmy Alexej Litvin. Jeho společnost se v současnosti věnuje především prodeji letenek, hotelnictví, zprostředkování ubytování, víz a pojišťovnictví.

Jiří Nováček, foto: Student Agency

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   5  6
  7  8  910111213
14151617
2122232425
282930    
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN