Konec regulace nájemného v Brně ceny bydlení nezvýší

Brno, 25. září 2012 – Brno má dnes nejdražší tržní nájemné ze všech krajských měst hned po Praze. Nájemníci zde v průměru dají 114 Kč/m2. Nic by na tom neměl změnit ani konec procesu deregulace nájmů, který je naplánován na konec roku. Zvýšení cen nájmů se tak nájemníci obávat nemusí. Vlastníci bytů mohou očekávat další pomalý pokles cen jejich bytů. Vyplývá to z průzkumu Institutu regionálních informací (IRI).

panelak

„Konec deregulace zřejmě nebude znamenat výraznější impuls pro změnu úrovně tržního nájemného, neboť tato skutečnost je již z velké části v nájmech promítnuta. Vývoj tržních nájmů je navíc pod tlakem nastavení sociálních dávek na bydlení," říká Milada Kadlecová z IRI. Podle ní právě avizované záměry snížit příspěvky na bydlení, které pobírají lidé s nízkými příjmy, by mohly znamenat pokles poptávky a přispět k poklesu nájemného zejména u bytů 3+1 a větších.

Podle institutu nájemné v Brně rostlo v posledním čtvrtletí jen mírně (+0,9 %). Výraznější nárůst tržního nájmu byl zjištěn pouze v Pardubicích (+3,0 %) a Ostravě (+ 2,2 %), naopak nájemné kleslo v Liberci (- 5,5 %), Karlových Varech (- 4,4 %) a v Jihlavě (- 3,3 %). Celkově za poslední čtvrtletí tržní nájemné v průměru kleslo.

ceny_trzni_najemne

Ceny starších bytů dál klesají

Podle IRI ve většině krajských měst letos během třetího čtvrtletí pokračuje mírný pokles cen starších bytů. Došlo k němu ve všech krajských městech vyjma Jihlavy a Olomouce. V Brně se ceny bytů za poslední čtvrtletí téměř neměnily a žádné dramatické změny nelze očekávat ani do konce letošního roku. V Brně dnes stojí starší byt I. kategorie s podlahovou plochou 68 m2 v běžné, nikoliv okrajové poloze po částečné rekonstrukci dva miliony korun.

Ceny bytů nerostou zejména v důsledku poklesu poptávky, pro kterou jsou dominantními faktory pokles reálných příjmů domácností a střízlivější očekávání jejich příjmů. „V úvahu je nutno vzít i skutečnost, že reálný pokles cen a nájmů je po započtení inflace ještě vyšší. I přes dlouhodobě nízké úrokové sazby u hypoték nemůže budoucí výhled vývoje počítat s prorůstovými impulsy jako v minulosti. Naopak lze očekávat vyšší zdanění a snížení výdajů státu na straně příspěvků na bydlení, tedy tlak na pokles cen je stále silný," komentuje výsledky průzkumu Kadlecová.

ceny_bytu2

(red); tabulky, zdroj: Institut regionálních informací


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN