Ivičovičová (KDU-ČSL): Startovací byty v Brně jsou Potěmkinovou vesnicí

Brno, 14. března 2011 (MEDIAFAX) - Město Brno postupuje značně nehospodárně a neefektivně při výstavbě a poskytování startovacích bytů pro mladé rodiny. Tím, že se domy kupují i s pozemkem, pořídí město mnohem méně bytů, než může za stejné peníze získat, řekla v pondělí zastupitelka Jitka Ivičičová (KDU-ČSL).

stavba2-250

"Město zbytečně utrácí za pozemky, kterých má samo dost a nemá je zapotřebí pořizovat za tržní cenu. Zároveň tak omezuje okruh možných dodavatelů na malou skupinu developerů, kteří stavějí na vlastních pozemcích," řekla Ivičičová s tím, že magistrát se tak sám připravuje o možnost vysoutěžit nižší ceny při zakázce vypsané pro široký okruh stavbařů.

Ivičičová zároveň nepovažuje za správné, aby nájemníci ve startovacích bytech platili snížené nájemné oproti ostatním lidem z městských bytů. "Startovací byty nemají nahrazovat dávky státní sociální podpory. Pokud je nájemník takzvaně nízkopříjmový, dostane příspěvek na bydlení. Pokud má příjmy dostatečné, není důvod ho dotovat na úkor ostatních.

Pokud chce Brno skutečně pomoci mladým rodinám s bydlením, musí se jeho politika stát masovou záležitostí. "Nemůžeme jen stavět Potěmkinovy vesnice," řekla s odkazem na zahájení výstavby 84 startovacích bytů na Kamechách. "Podmínkou úspěchu je, aby se náklady na pořízení startovacích bytů vracely a bylo proto možné stavět další a aby tak jejich počet mnohem výrazněji pokryl skutečné potřeby lidí," zdůraznila Ivičičová. Dodala, že pokud se tak nestane, stává se politika magistrátu "pouhou loterií pro čtyřiaosmdesát šťastlivců, na kterou doplatí všichni ostatní".

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...