Teplárny Brno vybudují pět nových dobíjecích stanic pro elektromobily

Brno, 12. července 2021 - Pět nových míst, kde do budoucna Teplárny Brno zřídí dobíjecí stanice pro elektromobily, vybrali brněnští radní. Jedná se o jeden ze způsobů, jakými chce město snížit počet emisí. Teplárnám dlouhodobě pronajme k umístění dobíjecích stanic pozemky na Kohoutovicích, Líšni, Brně-severu a ve dvou případech v Žabovřeskách.

elektromobil dobijeci stanice

Dynamický rozvoj elektromobility bude výrazným krokem k omezení emisí a čistějšímu ovzduší. „Snižování emisí z dopravy má město Brno ve svých strategických cílech a rozšíření nabíjecí infrastruktury pro elektromobily je zcela zásadní formou jejich naplnění,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Teplárny Brno uskutečňují z pověření města dlouhodobý rozvojový projekt vybudování veřejné sítě dobíjecích stanic pro elektromobily. Vloni vybudovaly tři rychlodobíjecí stanice a v letošním roce zahájily přípravu a stavbu sítě běžných dobíjecích stanic umístěných na veřejně přístupných místech tak, aby bylo dobíjení umožněno i těm, kteří nemají dům s vlastním parkovacím místem a přístupem k elektřině. Do roku 2030 chtějí vybudovat na 230 dobíjecích stanic.

„Většina stanic bude v místech s hustou obytnou zástavbou, na parkovištích u sídlišť, tedy na pozemcích města Brna. Město umožní Teplárnám Brno dlouhodobý pronájem těchto pozemků,“ doplnila Markéta Vaňková. Rada dnes odsouhlasila rozšíření stávajícího seznamu lokalit, kde budou dobíjecí stanice umístěny, o pět nových míst. „Jedná se o ulici Vaňhalovu v Kohoutovicích, Jírovu v Líšni, Brechtovu na Lesné. V Žabovřeskách jsme schválili dokonce dvě lokality, v ulici Pod Kaštany a na Makovského náměstí,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

První stanice v rámci projektu v letošním roce otevřou Teplárny Brno v polovině prázdnin poblíž své kotelny na ulici Masarova, v oblasti, kde se nachází například známá restaurace Havana a menší obchodní komplex. Na přelomu července a srpna se v Líšni spustí také stanice na ulici Kotlanova. V městské části Bystrc pak zprovozní Teplárny během prázdnin a podzimu hned tři dobíjecí stanice, první na ulici Říčanská. Jen letos přibude na území města na dvě desítky dobíjecích stanic.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...