Brno si chce kvůli dopadům koronaviru půjčit miliardu korun

Brno, 11. června 2020 - Opatření vlády i celkové zpomalení ekonomiky. Pandemie COVID-19 se citelně dotkla i oblasti hospodářství a propad daňových příjmů očekává i Brno. Doplnit miliardu do rozpočtu chce proto vedení města pomocí krátkodobého úvěru.

penize CZK uver

„Zpracovali jsme scénáře dalšího vývoje. Pokud by se naplnil ten pesimistický, bylo by třeba mít kapacity na načerpání dodatečného financování připraveny už na podzim. Věříme sice, že vývoj nebude tak zlý, ale některé vládní kroky k němu směřují a její další rozhodnutí nelze předvídat. Proto musíme počítat se všemi variantami a zařídit se tak, aby město bylo za všech okolností schopné dostát svým závazkům,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Brněnští radní předloží zastupitelům ke schválení parametry úvěrových smluv u dvou bank, s nimiž dlouhodobě spolupracuje. „Úvěr bychom chtěli rozdělit mezi Českou spořitelnu a Komerční banku. Tím získáme flexibilitu, možnost porovnání nabídek, ale také – pokud by se krize prohloubila – budeme mít možnost se schválením zastupitelstva jednat o navýšení rámců a získat tak další prostředky,“ popsala předsedkyně Finančního výboru Zastupitelstva města Brna Andrea Pazderová. „Za optimální řešení považujeme kontokorentní úvěr, který umožní flexibilní čerpání prostředků podle aktuální potřeby,“ doplnila.

Úrokové sazby se v důsledku celosvětového boje s následky pandemie pohybují na úrovních blízko historických minim. „Cena financování je tak extrémně nízká. Očekáváme, že dosažená úroková sazba se bude pohybovat výrazně pod jedním procentem,“ upřesnila Markéta Vaňková.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...