Fakulta informatiky MUNI připravuje studijní program zaměřený na kyberbezpečnost

Brno, 10. března 2020 - S vizí otevření v roce 2021 připravuje Fakulta informatiky Masarykovy univerzity (MU) nový profesní studijní program Kyberbezpečnost. V Česku unikátní bakalářské studium úzce propojující informatiku s dalšími obory a praxí může být zajímavé nejen pro absolventy středních škol, ale také pro zaměstnané uchazeče. Fakulta tak reaguje na nedostatek vysoce kvalifikovaných odborníků v oblasti kyberbezpečnosti.

hacker muni

„V Evropě je poptávka po stovkách tisíc lidí, schopných zastávat pracovní místa v oblasti kyberbezpečnosti; celosvětově se mluví až o 1,8 milionu volných pracovních míst. Kvalitní vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti je proto zásadní. My jej navíc budujeme jako unikátní multidisciplinární program bezprostředně propojený s praxí,“ uvedl garant nového programu na Fakultě informatiky MU Tomáš Pitner.

Nový studijní program je součástí bezpečnostních studií a přesahuje tak i do dalších oborů: výuka na Fakultě informatiky MU se propojí s dalšími dvěma fakultami Masarykovy univerzity. Kromě nejnovějších poznatků v oblasti kyberbezpečnosti, které získají na domácí fakultě, absolvují studenti také tři předměty na bezpečnostních a strategických studiích Fakulty sociálních studií MU. Věnovat se budou i právním aspektům kyberbezpečnosti, na Právnické fakultě MU navštíví dva specializované předměty.

Absolventi tříletého bakalářského programu mohou bezprostředně nastoupit do praxe, kde najdou široké uplatnění zejména na pozicích, jako jsou správci systému, provozovatelé bezpečnostního operačního střediska, členové bezpečnostního týmů CSIRT, ve správě kyberbezpečnosti, nebo též softwaroví inženýři bezpečnostních aplikací a podnikových systémů, ale i školící pracovníci nebo asistenti manažerů kyberbezpečnosti. Součástí studií je proto cílená odborná stáž ve firmě nebo státní či veřejné, ale i vzdělávací, organizaci. Najít vhodné partnery pro stáže je možné díky rozvinutému systému průmyslového partnerství na fakultě, přítomnosti firem v CERIT Science Parku, ale rovněž díky spolupráci s Regionální hospodářskou komorou a průmyslovými sdruženími.

„Vznik programu je přirozenou reakcí na silnou společenskou poptávku a výraz spoluodpovědnosti fakulty i ve vztahu k potřebám kyberbezpečnosti státu,“ zdůraznil děkan Fakulty informatiky MU Jiří Zlatuška. „V tomto směru je náš program unikátní, odrážející bohaté zkušenosti odborníků soukromého i veřejného sektoru,“ upřesnil děkan. Jako příklad uvedl Dušana Navrátila, který řídil Národní bezpečnostní úřad a později Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a nyní bude působit na Fakultě informatiky MU.

Iniciativu vítá i Jiří Sedláček, ředitel Network Security Monitoring Cluster, autor koncepce SŠ Junior Center Excelence pro informační bezpečnost a osnovy vzdělávacího programu pro výuku kyberbezpečnosti na středních školách: „Praxe potřebuje kyberbezpečnostní odborníky na všech stupních vzdělání. Připravovaná studia vyplní poptávku po expertech tam, kde středoškolská kvalifikace už nestačí.“

Zdroj: MUNI 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...