Brňané se mohou těšit na čtyři nová sběrná střediska odpadů

Brno, 18. dubna 2019 – Spolupráci mezi městem a společností SAKO Brno při přípravě, realizaci a udržitelnosti sběrných středisek posvětili brněnští radní. Oba subjekty budou vystupovat jako společný zadavatel veřejných zakázek. Aktuálně se jedná o čtyři projekty sběrných středisek odpadů – Sochorova, Slaměníkova, Lazaretní a Tomešova. Některá projdou úpravami, jiná vzniknou nově.

papir recyklace

V Židenicích lidé postrádají sběrné středisko od roku 2013, kdy došlo ke zrušení SSO Nezamyslova. Nově by místním mělo sloužit SSO na ulici Lazaretní. Sběrné středisko na Sochorově ulici v Žabovřeskách muselo ustoupit výstavbě administrativně-bytového komplexu budov. Řadu let tak byli lidé odkázáni na provizorium. V únoru rada schválila vybudování nového plnohodnotného střediska. Další vzniknou v ulici Slaměníkova (MČ Maloměřice a Obřany) a Tomešova (MČ Brno-střed). Rada města schválila smlouvu mezi Brnem a společností SAKO, která upravuje podmínky vzájemné spolupráce a koordinace při výstavbě, kolaudaci a budoucím provozování těchto SSO.

„Cílem je vybudování sběrných středisek odpovídajících všem standardům. Kdokoli do nich může zdarma odkládat odpad, který nelze vyhodit do klasických směsných kontejnerů. V lokalitě Žabovřesky, Maloměřice a Obřany, Židenice a Brno-střed tato místa chyběla, nebo ta stávající nevyhovovala kapacitně,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Na spolufinancování čtyř zmíněných projektů SSO usiluje město o dotace z Ministerstva životního prostředí. V nových střediscích vzniknou například oplocení, osvětlení, kamerový systém, sociální zařízení pro obsluhu nebo zpevněné plochy, které umožní manipulaci s kontejnery i bezpečný pohyb nákladních vozidel.

Do sběrných středisek odpadů mohou lidé odkládat například chemikálie, zbytky čisticích prostředků, ale i velkoformátový odpad nebo stará elektrozařízení, jako jsou varné konvice, ledničky, sporáky a další. Momentálně ve městě funguje 37 středisek. Některá z nich přijímají i stavební suť a pneumatiky. Při budování nových sběrných středisek myslí vedení Brna na smysluplné rozšíření stávající sítě a vytipovává si lokality, kde podobné sběrné dvory chybí. Spolupracuje i se starosty městských částí.

 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...