Vila Stiassni bude hostit pět přednáškových večerů se špičkovými architekty

Brno, 7. března 2019 – Ve čtvrtek 14. března odstartuje v přednáškové budově MCMA v Brně první ze série pěti podvečerů, během kterých celkem devět architektů z České i Slovenské republiky představí témata, aktuální a zajímavá nejen pro odbornou, ale i laickou veřejnost. Centrálními náměty přednáškového cyklu jsou současné trendy v architektuře, promítání historických hodnot do potřeby moderního užití architektury a vztah nové zástavby k původní.

architektura prednaska

„Pozvaní architekti budou hovořit o potřebě navrhovat a stavět, budovat a rozvíjet, zamyslí se nad opodstatněním bourání a potřebou zachování hodnot. Cyklus přednášek uzavře debata o úloze výtvarného uměleckého díla v architektuře,“ prozrazuje Milan Rak z ARCHTEAMU, ústavu moderní architektury.

Jako první se publiku představí dvojice mladých brněnských architektů Ondřej Chybík a Michal Krištof, za kterými stojí celá řada úspěšných realizací a skvělých umístění v architektonických soutěžích. Za všechny uveďme realizaci českého modulárního pavilonu na světové výstavě v Miláně EXPO 2015, za který získali bronzovou medaili v kategorii Architektura.

Následovat bude architekt, teoretik, propagátor, kritik a fanoušek architektury, Adam Gebrian, který svou kariéru zasvětil místo vlastního navrhování staveb spíše architektonické osvětě. Za svou neúnavnou publikační a propagační činnost získal v roce 2015 titul Architekt roku.

Třetí přednášky se ujme Kamil Mrva, jehož práce se staly ikonami díky citlivému propojování moderního tvarosloví s tradičními materiály. Za výstupní stanici lanovky na Pustevnách byl oceněn nejvyšší cenou Grand Prix Stavby Moravskoslezského kraje.

Předposlední termín je vyhrazen zástupcům inovativního bratislavského architektonického ateliéru GutGut, Štefanu Polakovičovi a Lukáši Kordíkovi. Jejich projekty citlivě reagují na lokální kontext a historii, a zároveň si udržují vysokou úroveň i z mezinárodního hlediska. Svědčí o tom ocenění ARCH a CE-ZA-AR, ale především nominace do finálové čtyřicítky prestižní EU prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award za projekt Mylnica.

Naposledy se potkáme 11. dubna rovnou se třemi osobnostmi, a to s Alešem Navrátilem, Zdeňkem Makovským a Vladimírem Šlapetou. Přednáškový cyklus završí debata o umění v architektuře a křest obrazů Aleše Navrátila, které se stanou součástí přednáškové budovy Metodického centra moderní architektury v Brně.

Program začíná vždy v 17:00 na adrese Preslova 53, v areálu vily Stiassni. Cyklus přednášek vznikl za spolupráce ARCHTEAMU, ústavu moderní architektury a Národního památkového ústavu, MCMA v Brně.

Program:

  • 14. 3. CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS (BRNO): Generace mileniálů v architektuře
  • 21. 3. ADAM GEBRIAN (PRAHA): Všechno je rekonstrukce
  • 28. 3. KAMIL MRVA ARCHITECTS (BESKYDY): Rekonstrukce: Vyprávění historie současným jazykem
  • 4. 4. GUTGUT (BRATISLAVA): Ad hoc
  • 11. 4. ALEŠ NAVRÁTIL / ZDENĚK MAKOVSKÝ / VLADIMÍR ŠLAPETA (BRNO, PRAHA): Debata na téma umění v architektuře, křest instalovaných obrazů

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...