V Brně byla otevřena pobočka kosmického inkubátoru

Brno, 7. března 2018 - Dva roky po založení prvního českého kosmického inkubátoru ESA BIC Prague se možnost využívat technologie a systémy Evropské kosmické agentury (ESA) otevírá i mimopražským firmám. Při příležitosti 40. výročí prvního letu československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru agentura CzechInvest 7. března otevřela v Brně pobočku kosmického inkubátoru.

esa bic centre

Sídlit bude v Jihomoravském inovačním centru (JIC) a v následujících třech letech podpoří až devět progresivních start-upů, které hledají využití kosmických technologií v běžném životě.

Pobočku kosmického inkubátoru v Brně slavnostně otevřeli zástupce Evropské kosmické agentury Frank Salzgeber, ministr dopravy v demisi Dan Ťok, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula a Jan Urban, pověřený řízením agentury CzechInvest. Jako čestný host se slavnostního otevření zúčastnil i první československý kosmonaut Vladimír Remek.

„Už krátce po zahájení provozu pražského kosmického inkubátoru jsme věděli, že potenciál rozvíjet kosmické technologie směrem k praktickému využití v běžném životě mají firmy po celé České republice, nejen v Praze. Projekty, s kterými české firmy přicházely do ESA BIC Prague, nám pomohly přesvědčit ESA, že otevření další pobočky je jednoznačně krok správným směrem,“ říká Tereza Kubicová, ředitelka Odboru interních projektů a podpory malých a středních podniků agentury CzechInvest.

„Koncept ESA BIC se v České republice již osvědčil, a proto jsme rádi, že za naší podpory a za podpory Jihomoravského kraje CzechInvest může otevřít pobočku českého ESA BIC v Brně. Díky této pobočce bude CzechInvest schopen nejen rozšířit počet inkubovaných firem z pěti na osm ročně, ale díky spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem i rozšířit škálu svých služeb. Tím budeme v České republice moci dále stimulovat rozvoj podnikatelského prostředí v oblasti kosmických technologií a družicových aplikací aještě lépe využívat příležitostí a potenciálu, které oblast kosmických aktivit pro rozvoj hospodářství České republiky skýtá,“ říká Václav Kobera, ředitel Odboru kosmických aktivit z Ministerstva dopravy, které zaštiťuje jednání s Evropskou kosmickou agenturou v České republice a její financování.

První start-upy by do brněnského kosmického inkubátoru mohly vstoupit letos v červnu. Kromě finanční podpory ve výši až 50 tisíc eur, zázemí v Jihomoravském inovačním centru, konzultačních a poradenských služeb v technologické i podnikatelské oblasti a marketingové podpory či pomoci s vyhledáváním partnerů a potenciálních investorů na ně čeká zejména vzácná příležitost sdílet unikání know-how Evropské kosmické agentury.

„Jižní Morava je prostředím, kde se odvětví kosmických i leteckých technologií daří a jsou pro nás jednou z priorit. Nové start-upy, které se do projektu dostanou, můžou využít blízkosti výzkumných a vědeckých center, specializovaných institutů na brněnských univerzitách nebo navazovat spolupráci s etablovanými firmami i nadnárodními korporacemi působícími v regionu,“ říká náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula.

S navázáním nových kontaktů start-upům pomůže Jihomoravské inovační centrum, které už 15 let se začínajícími firmami na jižní Moravě pracuje. „Za tu dobu prošlo Jihomoravským inovačním centrem víc než 200 start-upů. Některé z nich se staly mezinárodně úspěšnými technologickými firmami, které představují významné zaměstnavatele a investory. Jsme připraveni poskytnout perfektní podporu pro ty, které se do nového inkubátoru zapojí. Zároveň budeme oslovovat potencionální zájemce, hlavně studenty, inovátory, začínající start-upy nebo spin-off firmy z výzkumných organizací,” doplňuje ředitel Jihomoravského inovačního centra Petr Chládek.

Evropská kosmická agentura provozuje po Evropě síť 18 Business Incubation Centre (BIC). Od roku 2004 se v nich inkubovalo již téměř 600 start-upů, které pomohly přenést kosmické technologie do běžného života.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...