Teplárny Brno zahajují dodávky tepla, o dva týdny dříve než loni

Brno, 15. září 2017 - Po čtyřměsíční přestávce se v pátek 15. září 2017 odpoledne opět rozehřejí radiátory v brněnských domácnostech, nemocnicích, kancelářích a dalších objektech zásobovaných Teplárnami Brno. Venkovní teploty sice ještě zcela neodpovídají parametrům daným vyhláškou, ale vzhledem k víkendové předpovědi se teplárny rozhodly nečekat a využít toho, že všechny výrobní zdroje jsou již od 1. září, kdy oficiálně začíná otopné období, připraveny.

teplarny brno

„Vycházíme vstříc především požadavkům našich odběratelů. Meteorologové hlásí na víkend další ochlazení a déšť, v předchozích dnech a hlavně nocích teploty výrazněji poklesly, takže nájemníci bytů orientovaných na sever již mohou doma pociťovat chladno,“ vysvětlil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. Vloni začaly Teplárny Brno topit až 3. října.

Dodávky tepla letos teplárny ukončily s nástupem teplého počasí 13. května. Po několika mírných zimách se ta letošní výrazně odlišovala svým průběhem. Leden 2017 s průměrnou teplotou minus 4,6 stupně se stal dokonce druhým nejstudenějším lednem za posledních třicet let. Nejchladnějším dnem byl 7. leden s průměrnou teplotou minus 10,1°C. Naopak březen 2017 byl se svojí průměrnou teplotou 8,1°C. v Brně druhým nejteplejším březnem za poslední půlstoletí.

I přes studenou zimu a brzký začátek vytápění se zákazníci Tepláren Brno nemusejí obávat skokově zvýšených účtů. Od 1. ledna 2017 Teplárny Brno snížily cenu tepla o 5 procent a vyšší spotřeba tepla za první čtyři měsíce letošního roku by měla být kompenzována právě touto slevou a domácnosti připojené na centrální systém zásobování teplem by za topení neměly zaplatit ve srovnání s loňským účtem výrazně více.

Otopné období začíná podle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vždy 1. září a trvá do 31. května následujícího roku. Zahájení, přerušení a ukončení dodávek tepla se odvíjí od průměrných denních teplot venkovního vzduchu a prognózy počasí dle ČHMÚ. Teplárny začínají s dodávkami tepla, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a není očekáván další den vzestup teplot. Dodávky tepla jsou přerušeny, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu vystoupí nad +13 °C ve dvou dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat snížení této teploty.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...