Teplárny Brno se definitivně zbavily rezervních 7 000 tun mazutu

zasobnik mazutu teplarny brnoBrno, 4. července 2017 - Těžký topný olej se pro Teplárny Brno stal definitivní minulostí. Sedm tisíc tun mazutu patřící státním hmotným rezervám, které byly kvůli zajištění diverzifikace palivové základny uloženy na provoze Brno-Sever, bylo v uplynulých dvou měsících přečerpáno a odvezeno pryč. O jejich dalším využití rozhodne Správa státních hmotných rezerv. Prázdné zásobníky teplárny vyčistí.

ZPMVČR 2017 - léto (5)

Primárním palivem brněnských tepláren je již po více než dvě desetiletí ekologický zemní plyn. Naposledy se těžkým topným olejem pouze v omezeném množství výjimečně přitápělo vzhledem k silným dlouhotrvajícím mrazům v roce 2011.„Do budoucna už však s využitím těžkých topných olejů ani nepočítáme,“ uvedl generální ředitel tepláren Brno Petr Fajmon.

Provoz Brno-Sever vloni prošel zásadní ekologizací. Byly zde instalovány dva špičkové horkovodní kotle, které vyrábějí teplo s účinností 96 % a splňují veškeré zpřísněné emisní limity. „Modernizace Brno-Severu je dalším krokem naší optimalizace velkých zdrojů, která spolu s výměnou zastaralých parovodů za horkovody přináší stále efektivnější a současně ekologičtější výrobu i distribuci tepla,“ doplnil generální ředitel.

Mazut byl na Brno-Severu původně uložen ve dvou obřích zásobnících uvnitř areálu. Nádrže z ocelových plechů o síle skoro 3 centimetry jsou umístěny v obrovské jímce, která by při porušení pláště bezpečně zachytila veškerý jejich obsah. Pro srovnání: Obsah jímky by zaplnil na 7 padesátimetrových bazénů z Lužánek. Z Brna odváželo mazut postupně celkem 134 plně naložených vagónových cisteren, každá o objemu 51 tun. Předtím, než bylo možné začít přečerpávat, mazut v nádržích bylo nutné speciálními rošty nahřát na teplotu asi 65 stupňů Celsia.


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit