Brno pomůže propojit firmy se zahraničními výzkumníky

Brno, 10. března 2016 - Získat zahraniční know-how umožní jihomoravským firmám nový projekt Brna a Jihomoravského inovačního centra (JIC). Společnosti můžou získat peníze na spolupráci se studenty a absolventy předních světových univerzit a využít jejich znalosti ke zrychlení zavádění inovací. Zájemci se můžou hlásit do programu Knowledge transfer partnership international (KTPI) do konce června.

vyzkumnici ktpi vouchery jic

KTPI je mezinárodní projekt, který formou dotací podporuje stáže nadějných zahraničních absolventů magisterských a doktorských studií v jihomoravských firmách. Ve dvou vybraných firmách budou působit 6 až 12 měsíců. Zahraniční posily budou pocházet z univerzit, které figurují v respektovaném žebříčku SCImago. Ten porovnává vědecké výstupy a spolupráci výzkumných institucí.

Z příchodu nadějných zahraničních absolventů a výzkumníků přitom nebudou těžit jen samotné firmy, ale zprostředkovaně také celý region. „Projekt pomůže technologicky nejpokročilejším místním firmám hrát světovou ligu, získat přístup ke špičkového know-how ze zahraničních vědeckých institucí, přivést talenty do regionu a zvyšovat tak jeho atraktivitu. Platí, že kde se pohybují globální talenty, roste i celková prosperita,“ vysvětluje přínos ředitel JIC Jiří Hudeček.

„Město Brno se financováním podobných projektů připojuje ke globálnímu trendu podpory excelence a profiluje se jako významný partner rozvoje inovativního podnikání a vědy,“ uvádí primátor města Petr Vokřál. V minulosti Brno už umožnilo více než tři stovky propojení firem s místními výzkumníky skrze inovační vouchery. Chystá se také podpořit firmy, které zaujaly se svými plány komercionalizace výzkumu v prestižním evropském grantovém schématu Horizontu 2020 SME Instrument, ale kvůli vysoké konkurenci na finanční podporu od Evropské komise nakonec nedosáhly.

Mezi dva nejlepší žadatele tentokrát rozdělí Brno v rámci pilotního běhu projektu KTPI 2,8 milionu korun. Každá úspěšná firma získá částku ve výši maximálně 1,4 milionu korun, která pokryje až 70 % výdajů. Žádosti firem vyhodnotí podle jejich kvality a předpokládaného dopadu komise složená z nezávislých odborníků.

Firmy můžou podávat své žádosti do 30. 6. 2016. Přihláška do programu a další informace zájemci naleznou na stránkách jic.cz/ktpi

Zdroj: MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...