Každý den se v Brně porouchá 10 lamp veřejného osvětlení

Brno, 9. února 2015 - V průměru deset nahlášených poruch na veřejném osvětlení denně evidují pracovníci společnosti Technické sítě Brno (TSB). Přesto se jim již pět let daří hodnotu tzv. nesvítivosti ve městě držet kolem 0,5 procent.

verejne osvetleni technicke site brno

„Jinými slovy to znamená, že veškeré hlášené poruchy na veřejném osvětlení odstraňujeme co nejrychleji. Přestože ve smlouvě s městem Brna máme nesvítivost udržovat do 3 procent, což je běžná hodnota i pro jiná velká města, a běžné závady odstraňovat do pěti kalendářních dnů, dlouhodobě se našim technikům daří opravovat nesvítící lucerny nejpozději do tří dnů a výrazně tak snižovat nesvítivost. Naše poděkování za to, že dokážeme opravovat v krátkých lhůtách, patří i Brňanům, kteří nás na závady veřejného osvětlení upozorňují a hlásí je na naší nepřetržité a bezplatné telefonní lince 800 100 312,“ upřesnil generální ředitel Technických sítí Brno Jaromír Machálek.

Nejčastějším důvodem výjezdu je výměna nesvítících výbojek, často však musejí pracovníci TSB také opravovat lucerny poničené vandaly nebo nepozornými motoristy.

Nesvítivost kontrolují pracovníci TSB ve spolupráci se zástupci radnic brněnských městských částí průběžně po celý rok. Při nočních kontrolách se vyhodnocuje počet nesvítících svítidel v porovnání k počtu těchto světelných bodů instalovaných v dané městské části. Následně je vyhodnocena nesvítivost v dané oblasti a poté v celém Brně. Za loňský rok 2014 činí nesvítivost v Brně z cca 40 tisíc obhospodařovaných míst přesně 0,57 procent.

Společnost TSB, a.s., má ve své správě a údržbě s výjimkou dálničních přivaděčů veřejné osvětlení na celém území moravské metropole, což v součtu činí zhruba 41 000 svítidel veřejného osvětlení a 409 kusů slavnostního osvětlení. Po zásadní modernizaci osvětlovacích těles, s průměrným instalovaným příkonem do 100W/ svítidlo, patří Brno k nejúspornějším městům v tuzemsku, s nejefektivnějším centrálním ovládáním zapínacích rozváděčů svého druhu.

Čtvrtina všech rozvaděčů veřejného osvětlení je vybavena regulací napětí, což přináší úsporu zhruba 20-30 procent v regulované lokalitě. Dlouhodobé snižování energetické náročnosti, které minimalizuje ekologickou zátěž, patří mezi priority Technických sítí Brno.

(red, tof), foto: archiv TSB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...