Brněnské dny pro zdraví inspirují

Brno, 18. září 2013 - V rámci projektu Brno – Zdravé město se ve dnech 27. září – 6. října uskuteční celoměstská kampaň na podporu zdraví a zdravého životního stylu Brněnské dny pro zdraví. Návštěvníci se mohou těšit na rozmanitou nabídku 90 akcí z oblasti pohybu, zdravé výživy, poradenství či duševního zdraví. Svoji pestrostí a zapojením odborných partnerů se jedná se o nejrozsáhlejší akci svého druhu v ČR.

zdrave brno01 250

Jelikož nám městský způsob života a sedavé zaměstnaní často neposkytují dostatek prostoru k pohybu, můžete si v rámci kampaně letos vyzkoušet řadu pohybových aktivit, jako je Tai-Chi, jóga nebo jízda na kolečkových bruslích městem. Pro příznivce plavání bude otevřena řada brněnským krytých bazénů, milovníci adrenalinu si zase přijdou na své například v lanovém centru. Jedním z důležitých témat letošního ročníku je důraz na psychické zdraví a životní styl ve vztahu člověka k zaměstnání. Zaměříme se zejména na zdravé pracovní prostředí a zvládání stresu.

Hlavní akcí kampaně je celodenní Festival zdraví a pohody na Brněnské přehradě u hotelu Santon s nabídkou farmářských a zdravých potravin včetně možnosti vyzkoušení nejrůznějších pohybových a relaxačních aktivit. Podrobný program kampaně najdete na stránkách projektu Brno – Zdravé město – www.zdravemesto.brno.cz.

zdrave brno02 250První ročník Brněnských dnů pro zdraví se uskutečnil již v roce 1995, rok poté, co se město Brno připojilo k projektu Zdravé město. Vznik tohoto projektu iniciovala Světová zdravotní organizace s cílem zlepšit zdraví a kvalitu života obyvatel měst prostřednictvím spolupráce s municipalitami v celé Evropě. Tehdy jsem přemýšlela, jak veřejnost zajímavě seznámit s aktivitami projektu Zdravé město, a napadlo mě uspořádat Dny pro zdraví. Původně jsme začínali s jednodenní akcí, postupně se do programu zapojovaly i další organizace. V roce 1999 jsme proto změnili koncepci Dnů pro zdraví a umožnili všem organizacím, které se věnují podpoře zdraví, zapojit se svými aktivitami do kampaně. Tím začala nová etapa, která se v průběhu let stala u Brňanů stále více oblíbená a vybudovala si svoji tradici. V posledních letech se jí v průběhu deseti dnů obvykle účastní přes 13 000 Brňanů, kterým je prostřednictvím více než 45 organizací nabídnuto přes 70 akcí z oblasti zdravého životního stylu. Jedinečnost celé kampaně spočívá v zapojení mnoha partnerských organizací.Naším záměrem je prostřednictvím kampaně představit a nabídnout široké veřejnosti možnosti, jak se dá v městském prostředí žít zdravěji. S pomocí místních organizací, občanských sdružení, škol a odborných institucí chceme obyvatele motivovat, aby se více zajímali o své zdraví a zdravý životní styl.

V rámci kampaně tak mohou lidé vyzkoušet nejrůznější pohybové aktivity, informovat se o novinkách z oblasti zdravé výživy nebo se dozvědět, co mohou udělat pro svoje duševní zdraví. Využít mohou rovněž zdravotního poradenství a absolvovat základní zdravotní vyšetření. Rozsáhlý program se snažíme tvořit tak, aby zahrnoval nabídku pro různé cílové skupiny, mladé lidi, rodiny s dětmi, seniory nebo zdravotně postižené. Za dobu téměř 20 let realizace kampaně pozorujeme v nabídce z oblasti zdravého životního stylu a trávení volného času určitý vývoj. Ten je patrný zejména u pohybových aktivit. Vždy jsme se snažili propagovat nové či veřejnosti ne zcela známé aktivity – taoistické Tai-Chi, jógu, nordic walking nebo in-line bruslení, které dnes patří již k oblíbeným druhům pohybu. Do kampaně se více daří zapojovat i významné partnery, například Fakultní nemocnici u sv. Anny nebo Vysoké učení technické. Zapojují se ale i soukromé subjekty z komerční sféry. Takovým příkladem je OREA Wellness Hotel Santon, který i díky pořádání Festivalu zdraví a pohody v rámci Brněnských dnů pro zdraví získal ocenění Odpovědný hotel a restaurace 2012.

Mgr. Ivana Draholová, vedoucí Kanceláře
Brno – Zdravé město

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...