Liberecký kraj chce vybudovat inovační centrum podle vzoru JIC

Brno/Liberec, 16. dubna 2013 - Liberecký kraj plánuje vybudovat inovační centrum pro podnikatele, informoval o tom náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). Vedení kraje se chce inspirovat příkladem Jihomoravského inovačního centra (JIC). Zástupci kraje navštívili JIC na počátku dubna, aby načerpali zkušenosti, které centrum získalo za deset let existence.

JIC INBIT budova 04 1

Plánované liberecké centrum by mělo podporovat vznik nových inovačních firem, zaměřit by se mělo i na komerční využití výzkumu a vývoje. Vedení kraje si od projektu slibuje i vznik nových pracovních příležitostí, kraj trápí vysoká nezaměstnanost.

"Chceme vytvořit podobné inovační centrum jako v Brně s podporou využití hi-tech technologií," vysvětlil Pieter. Centrum by podle něj mělo začínajícím podnikatelům zajistit zázemí, administrativní pomoc, ale i workshopy nebo podporu zkušených mentorů.

Jihomoravské inovační centrum, které liberecké politiky inspirovalo, vzniklo v Brně v roce 2003. Jeho hlavní činností je zprostředkování spolupráce univerzit a vědeckovýzkumných institucí s podnikatelskou sférou, s cílem maximalizovat přínos výzkumu a vývoje na regionální a národní úrovni. Centrum vzniklo jako zájmové sdružení, jehož členy jsou Jihomoravský kraj, město Brno, Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita a Veterinární a farmaceutická univerzita. Letos slaví JIC desáté narozeniny.

Brněnskému centru už se podařilo ve spolupráci s ostatními partnery vytvořit stovky kvalifikovaných pracovních míst ve 110 technologických firmách. "Do roku 2020 přineseme Jihomoravskému kraji další novou firmu s miliardovým ročním obratem, tři regionální společnosti s celosvětovým dosahem, 500 mezinárodně konkurenceschopných firem a 2020 vysoce kvalifikovaných pracovních míst," popsala vizi JIC provozní ředitelka Michaela Šuleřová.

Ilustrační foto: JIC.cz


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...