Odborníci na diagnostiku a léčbu rakoviny založili v Brně univerzitní Leukemické centrum

Brno, 1. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Péči na světové úrovni dostanou pacienti s rakovinou krvetvorných buněk v novém univerzitním Leukemickém centru, které v Brně společně založili lékaři, vědci a další odborníci na jednu z nejzákeřnějších nemocí. Ve čtvrtek to řekla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Chirurgove-operace-na-sale-KT-2

Těsná spolupráce desítky zapojených pracovišť a propojení se špičkovým výzkumem přispěje podle mluvčí ke zrychlení diagnostiky a zefektivnění léčby všech čtyř základních typů leukemie. Vznik centra v Brně umožní zvýšit počet pacientů s leukemií, kteří budou léčeni nejnovějšími postupy, v co možná nejkratší době a s větší nadějí na návrat do normálního života.

"Boj s leukemií není jen záležitostí jediného lékaře, ale celých týmů odborníků z řad hematologů, lékařů z transfuzních oddělení, plicních lékařů, molekulárních biologů, patologů, mikrobiologů i chirurgů," řekl děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jiří Mayer, který je současně i přednostou Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a Fakultní nemocnice Brno, která vznik centra iniciovala.

Univerzitní Leukemické centrum bude poskytovat komplexní vyšetření a léčbu soustředěnou na jediném místě. Jeho existence umožní minimalizovat zbytečné průtahy mezi vyšetřeními jednotlivými specialisty a mezi léčebnými postupy prováděnými na různých pracovištích. Usnadní se také mezioborové konzultace lékařů. Problémy pacientů bude možné řešit v návaznosti na jejich osobní situaci a léčba bude šitá pacientovi na míru.

"Pro úspěšnou léčbu je důležité i to, aby si pacient od počátku onemocnění až po jeho zdárné zvládnutí vytvořil pozitivní vazbu ke svému zdravotnickému zařízením a ke známému zdravotnickému personálu," uvedl Michael Doubek z interní hematologické a onkologické kliniky, který se léčbě leukémie dlouhodobě věnuje. "Nemocní potřebují ve svém boji nejen osobní sílu, podporu blízkých, ale samozřejmě i vysoce odbornou lékařskou pomoc, kterou mohou dostat jen ve špičkových zdravotnických zařízeních," dodal.

Specialisté z interní hematologické a onkologické kliniky se v posledním roce podíleli na tvorbě celoevropských doporučení pro diagnostiku a léčbu všech čtyř hlavních typů leukemie. Pracoviště je tak v jediné v Česku, jehož postupy byly uznány jako standardy pro léčbu leukemie v mnoha zemích světa.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...