Brno zvyšuje poplatky za odpad, místo pětistovky zaplatí každý ročně 675 korun

Brno, 1. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Brňané zaplatí příští rok za odvoz a likvidaci odpadků 675 korun na hlavu a rok. Ve čtvrtek to řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára s tím, že uvedený poplatek navrhli radní schválit úternímu jednání zastupitelstva. Až dosud platili lidé ve městě 500 korun za osobu a rok.

popelnice

"Cena za svoz a likvidaci odpadků by měla odpovídat dané službě. Inflace za posledních deset let stoupla minimálně o třicet procent," řekl k zdražení poplatků primátor Roman Onderka (ČSSD). Zvýšení poplatků za odpadky povoluje městům a obcím novela zákona, která vstoupí v platnost od 21. ledna 2013.

V Brně jsou od poplatku již devět let osvobozeni vlastníci rekreačních staveb a lidé přihlášení na takzvaných úředních adresách na radnicích, dále třetí a další děti ve vícečlenné rodině. Nově chce magistrát osvobodit od poplatku také zhruba 500 dětí, které jsou na základě rozhodnutí soudu v zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy nebo v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

Poplatky naopak zaplatí i majitelé bytů, v nichž nikdo nemá trvalé bydliště. "Vyhláška naopak počítá s tím, že platit za svoz a likvidaci smetí budou muset zaplatit i lidé, kteří vlastní v Brně byt, ve kterém nemá nikdo trvalé bydliště," upozornil radní Ladislav Macek (ČSSD). Magistrát se tak snaží získat peníze i za odvoz odpadu, který produkují například tisíce studentů, kteří ve městě bydlí v různých podnájmech. I přesto řada studentů nebo lidí bydlících v "černých podnájmech" povinnosti zaplatit za smetí unikne. Poplatek 675 korun totiž magistrátu uhradí jen vlastník bytu. "Není možné zjišťovat, kolik lidí v kterém podnájmu opravdu žije," podotkl Macek.

Proti zvyšování poplatků za svoz odpadu rozjela petici Strana zelených, která je v Brně v opozici. Zeleným se především nelíbí, že plošný poplatek nezohledňuje množství vyprodukovaného netříděného odpadu.

Petici až dosud podepsalo přes 2000 lidí. "Petiční archy primátorovi předáme v pondělí, den před jednáním zastupitelstva," řekl zastupitel Martin Ander (SZ).

Brněnskému magistrátu se přitom nedaří poplatky za odpad řádně vybírat. Podle mluvčího Pavla Žáry zhruba 30 tisíc lidí dluží městu ročně 18 milionů korun. Za deset let eviduje magistrát dluhy lidí ve výši přesahující sto milionů korun. Při zvýšení poplatků hrozí, že neplatičů bude ještě mnohem víc.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...