Tým vědců Masarykovy univerzity má vyřešit ukládání jaderného odpadu

Brno, 3. října 2012 (MEDIAFAX) - Brněnští vědci založili na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity speciální expertní tým, který se bude věnovat problematice ukládání jaderného odpadu. Ve středu to řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Přírodovědce podle mluvčí přiměl k založení zvláštního expertního týmu dlouhodobě nevyřešený problém, kde vybudovat trvalé úložiště vyhořelého jaderného odpadu.

jaderna-elektrarna

Nový vědecký tým se zaměřuje na dvě oblasti bádání, které reprezentují dvě skupiny odborníků. "V jedné se zabýváme výzkumem horninového prostředí pro podzemní ukládání látek a odpadů a ve druhé dlouhodobou seizmickou stabilitou vybraných lokalit v zemi," uvedl profesor Milan Novák, který má celý projekt na starost.

Vede i skupinu, která řeší, jakými látkami by se palivo v úložišti mělo obklopit, aby nedocházelo k úniku radioaktivity. Existují totiž látky, například takzvané bentonity, které umí radioaktivitu pohlcovat.

Druhá vědecká skupina se zaměřuje na hodnocení vybraných lokalit z hlediska jejich odolnosti vůči otřesům. "V jaderném palivu probíhají procesy, které mají ještě za sto tisíc let takovou intenzitu, že je potřeba izolovat ho od biosféry. A protože se k tomu přistupuje velmi opatrně, pracuje se s předpokladem, že úložiště musí vydržet milion let," vysvětlil Jan Švancara, vedoucí Ústavu fyziky Země Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Jeho pracovníci už mimo jiné asi dvacet let monitorují stabilitu prostředí okolo jaderné elektrárny Temelín.

Expertní tým vznikl částečně i jako reakce na současnou situaci v České republice. "Řada zahraničních pracovišť je s bádáním v tomto oboru mnohem dál, proto se snažíme jejich zkušenosti nabírat - například formou výjezdů a stáží či zapojením zahraničních expertů. Věnujeme se však také vlastnímu laboratornímu a terénnímu výzkumu," popsal koordinátor projektu Martin Kopecký.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...