Čtyři držitelé Nobelovy ceny přijedou přednášet na Masarykovu univerzitu

Brno, 8. září 2012 (MEDIAFAX) - Osm světově uznávaných vědců, mezi nimiž jsou čtyři držitelé Nobelovy ceny, bude přednášet v Mendelově muzeu Masarykovy univerzity v Brně. Přijedou 8. a 9. října v rámci jubilejních Mendel Lectures, řekla v sobotu mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

masarykova_univerzita_00vii35-250

"Studenti i odborníci se budou moci setkat a diskutovat se světově proslulými vědci z oblasti genetiky a buněčné a molekulární biologie," řekla mluvčí.

Přednášky Jamese Watsona (Nobelova cena v roce 1962), Tima Hunta (Nobelova cena v roce 2001) a Aarona Ciechanovera (Nobelova cena v roce 2004) zazní během prvního dne přednáškového cyklu. Na programu jsou také přednášky českých vědců Josefa Jiřičného a Jiřího Lukáše, kteří uspěli na mezinárodním vědeckém poli a působí ve významných zahraničních institutech. Všichni přednášející si pak prohlédnou expozici v Mendelově muzeu a večer navštíví koncert Janáčkova kvarteta.

Druhý den bude cyklus pokračovat přednáškou držitele mnoha prestižních cen Garyho Ruvkuna a Guntera Blobela (Nobelova cena v roce 1999). Přednáškový cyklus završí Jiří Friml, absolvent Masarykovy univerzity, který patří mezi nejúspěšnější mladé české vědce současnosti. Odpoledne účastníci navštíví Mendelův rodný dům v Hynčicích na Novojičínsku.

Výroční Mendel Lectures, které se konají u příležitosti letošního 190. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, bude hostit Mendelovo muzeum, které se také spolu s Biologickým ústavem Lékařské fakulty MU na organizaci přednášek podílí.

Na přednáškovém cyklu Mendel Lectures vystoupilo od roku 2003 více než 60 význačných vědců včetně několika nositelů Nobelovy ceny. Na počátku měla série především připomenout 50. výročí objevu DNA, nezůstalo však jen u toho. V práci týmu významných vědců z několika evropských institucí, který stál u zrodu projektu, dnes pokračuje Biologický ústav Lékařské fakulty MU za přispění pracovníků Mendelova muzea MU s podporou starobrněnského opata Lukáše Evžena Martince.

Jiří Nováček

Související články: