Nejlepší politologie a informatika v ČR se dělá na Masarykově univerzitě v Brně

Brno, 22. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Nejlepší výzkumy v politologii a informatických řešeních se dělají v Česku na Masarykově univerzitě v Brně. Vyplývá to ze srpnové zprávy studie CERGE-EI, která srovnávala 122 oborů z nejrůznějších vědeckých pracovišť republiky, řekla ve středu mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

ruce1-MU-250

V samotném oboru informatiky vede suverénně Fakulta informatiky MU s celkovými 67 započítanými výsledky výzkumu před druhým umístěným Ústavem informatiky Akademie věd (AV ČR) s 27 výsledky. I v případě řazení se zohledněním impakt faktoru časopisu, ve kterém institut výsledky publikoval, je právě Fakulta informatiky Masarykovy univerzity v této oblasti v Česku s přehledem první.

"Připočteme-li k výsledkům výzkumu ještě pestrou průmyslovou spolupráci, která stejně jako výzkum dostane výrazný impuls díky budovanému centru CERIT, je vidět, že máme opravdu po všech stránkách co nabídnout," komentoval výsledky výzkumu děkan Fakulty informatiky Michal Kozubek.

Ve výzkumu v oboru politologie a politických věd dominuje Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity s 24 výstupy před Sociologickým ústavem AV ČR a Ústavem mezinárodních vztahů.

Ve srovnáních si podle Fojtové vede dobře také více než 50 dalších oborů na Masarykově univerzitě. "Do první desítky oborů s nejlepším výzkumem se zařadily například psychologie, sociologie, astronomie a astrofyzika, geochemie, meteorologie, vliv životního prostředí na zdraví, genetika a molekulární biologie, botanika, oftalmologie, stomatologie, neurochirurgie a neurovědy, které se realizují na Přírodovědecké a Lékařské fakultě či na Fakultě sociálních studií," vypočítala mluvčí.

Studie Štěpána Jurajdy a Daniela Münicha Kde se v ČR dělá nejlepší výzkum vznikla v rámci projektu IDEA CERGE-EI Národohospodářského ústavu AV ČR. Vychází z článků v impaktovaných časopisech registrovaných v databázi Web of Science.

"Z oblasti společenských věd uvádíme výsledky pouze za čtyři obory - ekonomii, sociologii, psychologii a politické vědy, ve kterých má šíření výsledků výzkumu v impaktovaných časopisech zásadnější význam. V ostatních společenskovědních a humanitních oborech se poznatky výzkumu šíří dominantně buď prostřednictvím knih, nebo v časopisech neobsažených v databázi WoS a o kvalitě vědecké produkce v těchto oborech tak v ČR dosud neexistují žádná systematicky zpracovávaná data," doplnili ke své výzkumné zprávě autoři.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...