Hrady.cz

Brněnští vědci zkoumají dopad čisticích prostředků a léků na životní prostředí

Brno, 13. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Odborná skupina, která se zabývá novými typy látek v životním prostředí, vznikla v Centru pro výzkum toxických látek na Masarykově univerzitě v Brně. Jejím úkolem je mimo jiné monitorovat koncentraci látek, které se do životního prostředí dostávají z čisticích nebo kosmetických prostředků a léčiv.

Jak v pondělí řekla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová, komplexní data k uvedené problematice totiž v Česku momentálně neexistují.

Zbytky zmíněných chemikálií do přírody většinou pronikají odpadními vodami. I když současné technologie dovedou vyčistit vodu tak, že je vhodná k pití, zbytky znečištění v ní přece jen zůstávají. "Koncentrace, ve kterých se látky vyskytují, se mohou samy o sobě zdát zanedbatelné, jednotlivě jsou chemikálie pod bezpečnými hladinami, ve skutečnosti ale tvoří v přírodě vysoce složité a dlouhodobě působící směsi, které se projevují velmi nebezpečnými účinky," upozornil řešitel projektu Luděk Bláha.

Podle dosavadních výzkumů zmíněné látky způsobují například poškození imunitního systému nebo poruchy učení a chování. Z dosažených výsledků plyne, že se v České republice vyskytují potíže především s antibiotiky a antibakteriálními látkami.

"V tuzemských vodách nacházíme opakovaně vysoké koncentrace sulfonamidů, antibiotik, které se často a ve velkém používají v chovech hospodářských zvířat, nebo triclosanu, antibakteriální přísady používané v prostředcích domácí chemie," popsal Bláha.

Podle odborníků je jasné, že množství takového materiálu v prostředí bude narůstat, lidé si totiž dnes už svůj život bez velmi účinných mycích prostředků nebo kosmetických výrobků s parfemací neumí představit. Vědci ovšem varují, že chemikálie způsobují takzvanou antimikrobiální rezistenci. "Běžně máme v prostředí bakterie, které nám pomáhají vodu čistit. Tím, že je neustále vystavujeme tlaku různých antibakteriálních přípravků, způsobujeme ovšem jejich evoluci a vznik nových vlastností organismů, které se pak obrací proti nám," tvrdí Bláha.

Na výzkumu pracuje nová vědecká skupina, kterou na brněnské Masarykově univerzitě koordinuje Branislav Vrana, jenž dříve působil v Anglii nebo Francii. Vznik nového týmu umožnil tříletý projekt na podporu odborníků a mezinárodního networkingu v oblastech environmentálního výzkumu, který získal více než 26 milionů korun z evropského operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. "Výzkumníci mají díky finanční podpoře mimo jiné možnost vycestovat na zahraniční pracoviště, která se problematikou také zabývají, a přivést tak do Česka nové poznatky," uzavřela Fojtová.

Jiří Nováček

Související články:

Komentáře  

 
0 #6 Cliff 2018-07-18 21:51
De twee hadden vorig jaar korte tijd een relatie.

Stop by my web blog; getrouwde vrouw frans: https://geilesexmetvrouw.tk/sitemap2.html
Citovat
 
 
0 #5 Damien 2018-07-17 12:01
Thank you for sharing excellent informations. Your web site is very cool.
I'm impressed by the details that you have on this blog.
It reveals how nicely you perceive this subject.

Bookmarked this web page, will come back for extra articles.
You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched everywhere
and just couldn't come across. What an ideal web site.


My site ... Alpha Primal Beast Reviews: https://wiki.outermarches.com/index.php?title=5_Tips_That_Most_Penis_Enlargement_Programs_Don_t_Mention_I
Citovat
 
 
0 #4 Yasmin 2018-07-17 11:47
It's not my first time to pay a quick visit this web page, i am visiting this web site dailly and get fastidious facts from here every day.


my web blog :: Renown Cream Review: https://www.vinteger.com/scripts/redirect.php?url=http://www.armidalechurch.com/network/elgg/pg/groups/1160261/skin-care-protection-in-hot-summer-days/
Citovat
 
 
0 #3 Sam 2018-07-17 11:43
Appreciate this post. Let me try it out.

Visit my blog: Vital
X9 Male Enhancement Review: http://www.63c.cn/link.asp?inurl=http://www.celica-gt4.com/node/31912
Citovat
 
 
0 #2 Chante 2018-07-17 11:34
Some genuinely interesting details you have written.Helped
me a lot, just what I was looking for :D.

Feel free to visit my webpage: Vital X9 Male Enhancement Reviews: http://ux.nu/J0StB
Citovat
 
 
0 #1 Leanna 2018-07-17 11:22
I keep listening to the news lecture about getting free online
grant applications so I have been looking around for
the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?


Stop by my blog - Love Hemp Water Reviews: http://wikiphi.com/Caring_For_Your_Special_Body_Fitness_Is_Essential
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit