Masarykova univerzita získala peníze z EU na propagaci vědy

Brno, 19. července 2012 - Nový webový portál o nejnovějších objevech, speciální popularizační akce pro studenty či výukové kurzy pro akademické pracovníky v oblasti propagace vědy nabídne Masarykova univerzita (MU). Z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost totiž získala 45 milionů korun na dvouletý projekt Věda a vědci pro vzdělanost moderní společnosti. Ten odstartoval začátkem července.

 

Vedec-zkumavky

„Hlavním cílem je přiblížit současné vědecké bádání přitažlivou formou studentům středních a vysokých škol, abychom u nich vzbudili zájem o vědu a motivovali je pro případnou vědeckou kariéru. Projekt by měl také zvýšit kompetence odborníků v oblasti popularizace vědy a výzkumu,“ řekl řešitel projektu a prorektor pro výzkum MU Petr Dvořák.

Studentům nabídne projekt informace o nejnovějších poznatcích vědy na interaktivních webových stránkách. Ty budou obsahovat aktuální a populárně psané informace o nových objevech, patentech a úspěších výzkumníků z MU včetně odkazů na články na prestižních zahraničních webech. Vědu na univerzitě představí i devět cyklů popularizačních výstav, které se budou věnovat oblastem, jako je biologie, chemie, archeologie či medicína. Díky projektu bude realizováno 60 virtuálních prohlídek, jež zmapují široké spektrum přírodních i humanitních výzkumných oblastí na univerzitě.

Speciální centrum Bioskop přiblíží svět vědy přímo na špičkových pracovištích MU. Tam budou zájemci provádět také vlastní pokusy, k nimž se v běžných laboratořích na středních školách nedostanou. Speciální program Věda v kufříku pak přinese specifické experimenty přímo do škol. Vědeckou dráhu jako perspektivní kariéru ukáže projekt díky Dnům vědy a odborným přednáškám na středních školách. Talentované vysokoškoláky pak chce zapojit do výzkumu na všech devíti fakultách MU, kde nabídne 90 studentům práci vědeckých asistentů.

Poslední součástí projektu je cyklus praktických seminářů, který ukáže vědcům a akademikům cestu, jak popularizovat vědecké výsledky. Celoroční kurzy a workshopy poradí, jak komunikovat s médii a přinesou také nejnovější informace o ochraně duševního vlastnictví.

Projekt je financovaný z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.

 

(red)

Co nového v medicíně?

Informace o nemocech a léčení, přehledně a srozumitelně, příznaky, nemoci, práva pacientů a poradnu najdete na Hledám-zdraví.cz.

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...