Teplárny Brno odstartovaly další etapy projektu přestavby z páry na horkou vodu

Brno, 19. července 2012 - V brněnských ulicích nyní probíhají celkem tři etapy přestavby parních rozvodů na horkovodní. V oblasti Tábor se jedná o etapu 6 a 7 vedenou zejména ulicí Kounicova s dotčením přilehlých ulic a v historickém jádru města další část etapy K, a to v oblasti Zelného trhu.

teplarny-brno-potrubi

Napojení oblasti Tábor horkou vodou bude z provozu Červený mlýn. Celkově bude v této oblasti přepojeno na horkovodní rozvody 17 odběratelů. Oblast historického jádra města Brna bude napájena horkou vodou z provozu Špitálka, stejně jako předešlé etapy. Celkem tady bude přepojeno 19 odběrných míst. Velká část prací zůstane občanům města Brna skryta, protože probíhá v sekundárních kolektorech, a to pod Zelným trhem a ulicí Starobrněnskou. V některých oblastech se bez výkopových prací neobejdeme, ale snažíme se, aby práce proběhly co nejrychleji a s minimálním nepohodlím pro Brňany. Veškeré práce jsou naplánovány mimo topnou sezonu a ukončovány budou v průběhu září. Svým rozsahem se jedná o složitou akci s důkladnou koordinací, realizovanou jen s nezbytnými omezeními provozu ve městě.  

Realizace celého projektu je zatím rozplánována do roku 2019. Důvody k nastartování takto technicky, časově i finančně náročné akce jsou především průměrně patnácti procentní úspory ve výdajích za teplo pro odběratele a snížení provozních nákladů pro Teplárny Brno. „Ceny tepla se kvůli rekonstrukci nezmění, po přepojení na horkovodní soustavu má zákazník stejnou cenu tepla jako při dodávkách z parní sítě, ale navíc ušetří zhruba 15% ve výdajích za teplo,“ vysvětlil Martin Šroubek vedoucí odboru technického rozvoje.

Od roku 2010 byly v centru Brna již do podzemních kolektorů uloženy 4 kilometry nových horkovodních rozvodů, na které bylo napojeno 79 výměníkových stanic. „V rekonstrukci chceme pokračovat dál a dokonce nyní uvažujeme o urychlení celého projektu, který by při zvyšujících se cenách vstupů paliv pomohl ke stabilizaci ceny tepla pro naše odběratele,“ upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Za přestavbu zastaralých parovodů na moderní horkovody získaly letos Teplárny Brno prestižní ocenění Teplárenského sdružení České republiky Projekt roku 2011 v soustavách zásobování teplem a chladem.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...