Opravy tří dopravních tepen změní o prázdninách systém hromadné dopravy

Brno, 13. června 2012 (MEDIAFAX) - Tři připravované velké rekonstrukce dopravních tepen zásadně ovlivní během léta organizaci veřejné dopravy v Brně. Dělníci se totiž o prázdninách chystají kompletně přestavět tramvajový trojúhelník na Mendlově náměstí, opravit koleje na Dornychu a upravit silnici na Pálavském náměstí v Židenicích.

dopr_znacky-250

Generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek ve středu řekl, že najatí stavbaři začnou s opravami za více než šedesát milionů korun vesměs na začátku července. Hotovo by mělo být bez výjimky poslední prázdninový den.

Mendlovo náměstí, jeden z hlavních přestupních uzlů brněnské městské hromadné dopravy, se začne opravovat na začátku července. "Kolejové objekty, výhybky a křížení jsou na hranici životnosti, proto tramvaje projíždí uzlem maximálně desetikilometrovou rychlostí," řekl Havránek.

Při rekonstrukci dělníci kompletně vymění kolejový trojúhelník a změní geometrii kolejí. "To umožní bezkolizní jízdu všech typů tramvají. Tím pádem po prázdninách zrušíme zákaz míjení tramvají při protisměrné jízdě," vysvětlil Havránek s tím, že díky vložení kolejové splítky se zásadně zrychlí i průjezd křižovatkou směrem z Křížové ulice.

Na Dornychu, v úseku mezi Úzkou ulicí a Zvonařkou, začnou dělníci kopat 30. července. Podle Havránka opraví kolejový svršek. "Tramvaje tam mohou nyní jezdit jen dvacetikilometrovou rychlostí, tím blokují ostatní provoz směřující na jižní a východní výpadovky z města," řekl Havránek.

Práce na Pálavském náměstí v Židenicích ovlivní organizaci dopravy v Brně ze všech tří prázdninových rekonstrukcí nejméně. Dělníci budou kopat v severní část náměstí a na silnici spojující Pálavské náměstí s Žarošickou ulicí. Oprava vozovek si přesto podle Havránka vyžádá změny v systému linek u některých trolejbusů a autobusů.

Jiří Nováček


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...