Umělci ND Brno žádají poslance o vícezdrojové financování divadel

Brno, 15. března 2012 (MEDIAFAX) - S peticí požadující záchranu a vícezdrojové financování regionálních divadel a mimopražských uměleckých souborů se ve čtvrtek obrátili na ministryni kultury Alenu Hanákovou členové Národního divadla v Brně. Řekla to sólistka brněnské Janáčkovy opery Jitka Zerhauová. Umělci z brněnského Národního divadla přijeli přímo do sněmovny demonstrovat svoji nespokojenost. Kromě ministryně kultury si vyjednali schůzku i s členy petičního výboru parlamentu.

hanakova_top09

 

"Není to ani půl roku, kdy jsme byli nuceni vytáhnout do boje za zachování Janáčkovy opery a protestovat proti dvacetiprocentním škrtům v rozpočtu kulturních institucí města Brna," řekla sólistka opery Jitka Zerhauová. I když apel umělců nakonec magistrát vyslyšel a opera přerušení provozu unikla, dalším divadlům, galeriím, knihovnám a domovům důchodců v Brně radnice zkrátila rozpočty od pěti do dvaceti procent. Tyto škrty podle divadelníků "hluboko zasáhly do chodu těchto institucí".

"V katastrofálně a dlouhodobě podfinancovaných divadlech se dále snižují už tak hluboko podprůměrné platy a propouštějí se zaměstnanci. Umělci s vysokoškolským vzděláním a mnohaletou praxí mají mnohdy gáže pohybující se kolem patnácti tisíc korun měsíčně," řekla Zerhauová. Dodala, že zprávy o nepřekonatelných problémech operních divadel i prosakují i z jiných regionů - k provozu pod hranicí únosnosti jsou podle Zerhauové donucena další operní divadla v Ústí nad Labem, Opavě a Českých Budějovicích.

"Žádáme naléhavě o otevření debaty o tom, jak zachránit a podpořit kulturu mimo hlavní město," řekla Zerhauová. Podle Hany Procházkové, šéfky odborových svazů brněnského Národního divadla jde umělcům zejména o možnosti vytvoření podmínek pro vícezdrojového financování, eventuálně o kategorizaci divadel. "Poslanci by měli nastavit základní parametry pro fungování regionální kultury, jak je známe z okolních zemí Evropské unie," prohlásila Procházková.

Brněnští divadelníci tvrdí, že naprosto chybí vůle a ochota politické scény se podfinancováním uměleckých souborů jakkoli zabývat. Přitom se o této problematice podle nich bezvýsledně mluví desetiletí. "Je neudržitelné, aby významné kulturní instituce, mnohdy s více než stoletou tradicí, byly kvůli nepromyšleným a porevolučně rychlým krokům i nadále závislé jen na jednom finančním zdroji. Pokud se pak tento zdroj rozhodne z jakéhokoliv důvodu finance neposkytovat - v případě brněnské opery byla důvodem stavba nových retenčních nádrží odpadních vod a nikoli krize, je pak šokující, s jakou lehkostí lze zničit něco, co zde celé generace našich předků pracně budovaly a co patří ke kulturním hodnotám celého národa," apelovala na poslance Procházková.

Součástí uměleckých protestů brněnských herců a zpěváků je i předání petice z třiceti tisíci podpisy parlamentnímu petičnímu výboru. Divadelníci si v této souvislosti u poslanců stěžují, že vedení města Brna údajně zcela ignorovalo další požadavky občanů v petici vznesené. Klíčovým požadavkem divadelníků je totiž odvolání Daniela Dvořáka z funkce ředitele brněnského Národního divadla. Umělcům vadí, že "přes údajná mnohá manažerská selhání a morální pochybení stále setrvává ve funkci".

Jiří Nováček, foto: Alena Hanáková, top09.cz

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...