Masarykova univerzita získala nejvíce unijních peněz ze všech vysokých škol

Brno, 7. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Téměř devět miliard korun získala Masarykova univerzita od roku 2008 z evropských strukturálních fondů určených pro rozvoj vysokých škol. V pomyslném žebříčku tak stojí na prvním místě mezi českými vysokými školami, řekla ve středu mluvčí školy Tereza Fojtová. Po Masarykově univerzitě plyne podle Fojtové v Česku nejvíce unijních peněz do Univerzity Palackého v Olomouci a Vysokého učení technického v Brně.

Penize-eura-stos-02

V soutěži o evropské peníze uspěla Masarykova univerzita do počátku letošního prosince s celkem 149 projekty. "Zapojili jsme se hned do čtyř operačních programů, díky nimž máme zdroje nejen pro podporu výzkumu a vzdělávání, ale i pro stavební investice do budov univerzity," řekla vedoucí univerzitního odboru výzkumu a projektové podpory Lucie Šebelová.

Z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, který je zaměřený na rozvoj infrastruktury, získala univerzita celkem 6,2 miliardy korun, z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost určeného na inovace studijních programů pak téměř 2,7 miliardy korun. Masarykova univerzita uspěla i v operačním programu Podnikání a inovace s projekty za 84,5 milionu korun a s 5,7 miliony korun v operačním programu Životní prostředí.

Největším projektem, který Masarykova univerzita připravila spolu s dalšími brněnskými vysokými školami a institucemi, je projekt na vybudování Středoevropského technologického institutu CEITEC za 5,25 miliard korun. "Podíl univerzity na projektu činí tři miliardy korun," upřesnila Fojtová.

Peníze z evropských strukturálních fondů škola využije na rekonstrukce budov a výstavbu nových univerzitních areálů. Do této skupiny spadá například projekt CARLA, který pokryje velkou část nákladů na rekonstrukci areálu filozofické fakulty v ulici Arne Nováka. Dvě budovy díky projektu CERIT získá fakulta informatiky na ulici Botanické. Biologové z přírodovědecké fakulty se přestěhují nejpozději v roce 2013 do čtyř nových pavilonů v kampusu, které se začnou stavět v rámci projektu CESEB. V kampusu také vyrůstá pavilon projektu CETOCOEN. Na začátku prosince byly spuštěny stavební projekty také na ekonomicko-správní a pedagogické fakultě.

Podle Fojtové univerzita příští rok očekává vyhodnocení dalších tří projektů z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a ve škole se připravují i celouniverzitní projekty pro operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...