Supervýkonné počítačové centrum MU spustí první výpočty

Brno, 7. prosince 2011 (MEDIAFAX) - V pátek zahájí v Brně provoz nové výpočetní centrum Masarykovy univerity, které poskytne výpočetní a úložné zdroje vědcům z celého Česka i ze zahraničí. Ve středu to řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová s tím, že vybavení centra CERIT Scientific Cloud přišlo na 130 milionů korun. "Na vybavení centra výkonnou výpočetní technikou získala univerzita peníze z evropských fondů, z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace," řekla mluvčí.

cerit-mu-brno

Podle ředitele centra Luďka Matysky souvisí vznik centra především s obrovským nárůstem experimentálních dat produkovaných moderní vědou. "Je potřeba používat nové metody a nástroje pro zpracování, ukládání i manipulaci s těmito enormními objemy dat," vysvětlil ředitel.

Projekt umožní do centra postupně instalovat více jak 3500 procesorových jader a přes 3,5 petabajtu (1 petabajt = 1 milion gigabajtů - pozn. aut.) úložné kapacity pro data. Přínosem bude velká flexibilita přístupu na okamžitou žádost. Centrum tak bude moci reagovat i na neplánované výpočetní potřeby uživatelů a bude navíc intenzivně spolupracovat s uživatelskými skupinami na výzkumu a vývoji metod pro co nejefektivnější využití zdrojů e-infrastruktury.

CERIT-SC je součástí rozsáhlého Centra vzdělávání, výzkumu a inovací v informatice (CERIT), jež vyroste do roku 2014 v areálu Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Botanické ulici v Brně. "Projekt dohromady za více než půl miliardy korun počítá kromě zřízení počítačového centra pro zpracování vědeckých dat také s vybudováním prostor pro výuku a výzkum a s výstavbou podnikatelského inkubátoru a vědecko-technického parku," řekla Fojtová s tím, že celý projekt je financován z evropských strukturálních fondů.

Mezi partnerské projekty, které již s CERIT-SC podepsaly smlouvu o spolupráci, patří projekt CzechGlobe Akademie věd ČR, který se zabývá studiem globální změny, centrum AdMaS, jež se věnuje vývoji pokročilých stavebních materiálů, centrum výzkumu nádorových onemocnění RECAMO nebo Moravská zemská knihovna. "Počítačové centrum bude spolupracovat i s institucemi uvnitř Masarykovy univerzity jako je CEITEC, Institut biostatistiky a analýz, Loschmidtovy laboratoře či Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí," vypočítala mluvčí.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...