FN Brno léčí zranění páteře novou metodou, jež zkracuje délku hospitalizace

Brno, 24. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Výrazné snížení krevní ztráty, zkrácení délky hospitace ze 7 až 10 dní na pouhé dva až tři a další výhody má nová metoda, kterou Fakultní nemocnice Brno využívá při poranění páteře. Ve čtvrtek to řekla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Rentgen-trup

Další výhodou metody Vertebral body stenting je možnost uvést pacienta ihned po operaci do vertikální polohy, to znamená do stoje nebo do sedu. "Metoda redukuje jednu operační ránu o délce zhruba 12 až 15 centimetrů na čtyři centimetrová naříznutí," vysvětlila postup metody Mrázová.

Podle ní se tím výrazně snižuje krevní ztráta a také se zkracuje délka hospitalizace. "Zásadně kratší je i délka rehabilitace a snižuje se riziko infekce operační rány," uvedla Mrázová.

Klinika úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Brno použila metodu poprvé u motokrosaře Martina Trávníčka, který letos 6. listopadu upadl při výskoku na motokrosu. "Spadl asi z výšky čtyř metrů," doplnila Mrázová.

Nemocnice doposud řešila podobné úrazy operační stabilizací páteře pomocí čtyř šroubů, které lékaři zavedli do zdravého obratle nad a pod poraněný obratel.

Lenka Horáková

Související články:
honor 50

Tipy pro péči o váš smartphone

Mnoho lidí považuje mobilní telefon za jeden ze svých nejcennějších věcí. Obsahuje stovky vzpomínek, včetně fotografií, kontaktů, zpráv a dokonce i videí. Je proto důležité vědět, jak se o naše telefony starat, aby vydržely co nejdéle. Smartphony vydrží v průměru dva až tři roky, ale pokud se o ně správně staráte, mohou žít déle. Svůj smartphone můžete chránit před poškozením a smrtí dříve, ne...