FN Brno léčí zranění páteře novou metodou, jež zkracuje délku hospitalizace

Brno, 24. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Výrazné snížení krevní ztráty, zkrácení délky hospitace ze 7 až 10 dní na pouhé dva až tři a další výhody má nová metoda, kterou Fakultní nemocnice Brno využívá při poranění páteře. Ve čtvrtek to řekla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Další výhodou metody Vertebral body stenting je možnost uvést pacienta ihned po operaci do vertikální polohy, to znamená do stoje nebo do sedu. "Metoda redukuje jednu operační ránu o délce zhruba 12 až 15 centimetrů na čtyři centimetrová naříznutí," vysvětlila postup metody Mrázová.

Podle ní se tím výrazně snižuje krevní ztráta a také se zkracuje délka hospitalizace. "Zásadně kratší je i délka rehabilitace a snižuje se riziko infekce operační rány," uvedla Mrázová.

Klinika úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Brno použila metodu poprvé u motokrosaře Martina Trávníčka, který letos 6. listopadu upadl při výskoku na motokrosu. "Spadl asi z výšky čtyř metrů," doplnila Mrázová.

Nemocnice doposud řešila podobné úrazy operační stabilizací páteře pomocí čtyř šroubů, které lékaři zavedli do zdravého obratle nad a pod poraněný obratel.

Lenka Horáková

Související články: