Brněnská hvězdárna zcela jinak

Brno, 29. září 2011 - Popularizace některých přírodních věd, vysokoškolského studia, velkých vědeckých projektů, ale také podpora talentované mládeže, handicapovaných návštěvníků, stejně jako incoming turistiky, produkčních akcí všeho druhu i nejrůznějších odborných skupin si klade za cíl nová Hvězdárna a planetárium Brno, která své brány veřejnosti otevře v listopadu tohoto roku.

Hvezdarna-01

Projekt přeměny Hvězdárny a planetária Brno se začal formovat v roce 2006. Záměrem bylo vykročit ze stereotypu, hledat nové, nečekané, opomíjené či překvapivé formy přírodovědného vzdělávání a vytvořit multifunkční prostor, ve kterém se věda stane vášní nejen těch, kteří ji tvoří, nýbrž všech obyvatel města. Po čtyřech rocích administrativních příprav pak v srpnu 2010 začala zatím nejviditelnější změna – rekonstrukce objektu Hvězdárny a planetária Brno.

Rozsah stavebních prací – směle realizovaných společností SKANSKA, a. s. – byl natolik zásadní, že se fakticky jednalo o stavbu nové kulturně-vzdělávací instituce. Třetina budovy byla zbourána, ze zbývajících částí pak zůstaly jen obvodové zdi.

Hvezdarna-02Objekt Hvězdárny a planetária Brno je nyní kompletně zateplen, zasíťován a připraven pro nejrůznější instalace, včetně moderních audiovizuálních systémů. Plocha pro návštěvníky se zvětšila na dvojnásobek, kvůli podzemnímu podlaží bylo vyvezeno 3 500 metrů krychlových horniny. V budově je 46,9 kilometru kabelů zajišťujících přenos dat a dalších 24,5 kilometru rozvodů elektrického proudu. Unikátní plášť celého objektu, navrženého architektem Martinem Rudišem, zdobí 8 576 389 dírek. Celková výše stavební investice dosáhla 92,4 miliónu Kč, z toho 65 miliónů Kč z evropských fondů a 27,4 miliónu z rozpočtu statutárního města Brna.

Hvězdárna a planetárium Brno otevře své brány v listopadu tohoto roku, v plném provozu bude od ledna 2012. Na co zajímavého se mohou návštěvníci těšit? Svým způsobem bude atrakcí samotná budova – postavená v novodobém funkcionalistickém stylu. Pod její odsuvnou střechou najdou nové astronomické dalekohledy nabízející jedinečný zážitek z pozorování objektů blízkého i vzdáleného vesmíru. Prosklená fasáda a velká pochůzná terasa zprostředkuje úžasné pohledy na denní i noční Brno. V sále exploratoria se návštěvníci vydají na procházku fascinujícím příběhem sluneční soustavy. Seznámí se moderním pohledem na okolí naší planety, sáhnou si na meteority a s pomocí audiovizuálního systému, který nemá ve střední Evropě obdoby, budou putovat napříč prostorem i časem. Výraznou proměnou prošel také sál malého planetária, který se používá především ve večerních hodinách, a přednáškový sál, nyní speciálně uzpůsobený k předvádění nejrůznějších fyzikálních experimentů.

Hvezdarna-03Hvězdárna a planetárium Brno ale bude sloužit i dalším speciálním pořadům, kulturním počinům, stejně jako k prezentaci akademických a univerzitních pracovišť či velkých vědeckých projektů realizovaných na území Jihomoravského kraje. Již nyní patří mezi Top výletní cíle jižní Moravy, plánuje se také propojení řady kulturních aktivit i rezervačního systému s Turistickým informačním centrem Brno. Moderně zařízené prostory jsou však ideální také pro středně veliké akce kongresové a incentivní turistiky, specializované eventy pro sponzory a reklamní či barterové partnery, kulturní aktivity (divadelní a hudební představení) a poněkud komornější diskusní setkání typu „science-cafe“ apod.

A další rozvoj Hvězdárny a planetária Brno? Ve druhé polovině roku 2012 bude v sále velkého planetária instalován nový interaktivní systém celooblohové digitální projekce, která umožní vizualizaci libovolného statického či dynamického obrazu (tzv. digitální planetárium). Investice ve výši 50 miliónů Kč bude zcela hrazena z operačního programu Věda a výzkum pro inovace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. V roce 2013 se počítá s úpravou nejstarší části instituce – kopule o průměru 7 metrů, a také realizací projektu Brněnská kamenná zahrada. Teprve pak bude proměna Hvězdárny a planetária Brno, započatá v roce 2006, dokončena. Alespoň v horizontu několika dalších desetiletí.

Jiří Dušek
ředitel Hvězdárny a planetária města Brna

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...