Starostové a primátoři ODS se sjeli do Brna, jednají s premiérem o rozpočtovém určení daní

Brno, 17. září 2011 (MEDIAFAX) - Do Brna se v sobotu sjelo několik stovek starostů, primátorů a dalších politiků ODS, aby diskutovali o klíčových tématech komunální politiky. Během konference představí mimo jiné svůj návrh řešení rozpočtového určení daní, řekl mluvčí ODS Tomáš Bartovský.

Pospisil

"ODS nedovolí, aby při koaliční debatě o rozdělování daní mezi města a obce převážily jánošíkovské choutky. Dodržíme koaliční smlouvu a navrhneme zdroje pro posílení rozpočtů obcí a menších měst. Nepřipustíme ale levičácké řešení, které chce těmto obcím rozdávat na úkor zdánlivě bohatých metropolí," řekl předseda občanských demokratů a premiér Petr Nečas.

Konferenci v brněnském hotelu International zahájí právě premiér v 9.30 asi půlhodinovým vystoupením. Pak budou starostové s primátory a stranickými špičkami jednat za zavřenými dveřmi zhruba do 17 hodin.

Podle mluvčího Bartovského se debata soustředí do čtyř tematických sekcí. Aktuálnímu tématu rozpočtového určení daní věnují občanští demokraté dopolední část konference. Vystoupí na ní například ekonomický expert ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Odpolední jednání zahájí diskuse o výkonu veřejné správy na obcích a její reformě, které se zúčastní náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous, senátor Miloš Vystrčil nebo předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna Dan Jiránek.

Čerpání prostředků z evropských fondů a Programu rozvoje venkova se bude věnovat další panel debaty, kde budou diskutovat náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš, europoslanec Oldřich Vlasák či starosta Holešova Zdeněk Janalík. Konferenci uzavře debata o církevních a zemědělských restitucích a přímé volbě starostů, v níž kromě komunálních politiků vystoupí vedle poslance a předsedy sněmovního ústavně-právního výboru Marka Bendy také ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Během 20 let existence si ODS vybudovala silnou komunální reprezentaci. Přispívá k tomu také fakt, že občanští demokraté podle Bartovského systematicky podporují sdílení zkušeností mezi svými starosty, primátory a vrcholnými politiky. "Brněnská konference je další z řady setkání, která umožňují našim starostům a primátorům představit svou práci a přijít s podněty pro aktuální politiku ODS. Právě debata o rozpočtovém určení daní bude klíčová pro jednání s koaličními partnery o finální podobě připravované legislativy," doplnila místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...