Magistrát důrazně odmítl tvrzení Acta non verba o předraženém úklidu svých budov

Brno, 31. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Město Brno důrazně odmítlo tvrzení obecně prospěšné společnosti Acta non verba o tom, že má brněnský magistrát předražené služby za úklid svých budov. Ve středu o tom informoval mluvčí brněnské radnice Pavel Žára.

tisicikoruny250

"Průměrná roční suma za úklid jednoho metru čtverečního činí na Magistrátu města Brna 281 korun, připočtou-li se k této částce každoroční vícenáklady za mimořádné úklidy, je to 390 korun, nikoliv zhruba 1900 korun, jak uvedla v některých médiích obecně prospěšná společnost Acta non verba," řekl Žára.

Žára zároveň zdůraznil, že magistrát bude po obecně prospěšné společnosti Acta non verba požadovat vysvětlení a už nyní zvažuje nápravu soudní cestou.

"Celková plocha magistrátních úřadoven určených k úklidu je 46 360 metrů čtverečních, přičemž roční výdaje na úklid se pohybují okolo 13,2 milionu korun," upřesnil mluvčí. V rozpočtu města Brna je přitom podle něj na úklid magistrátních budov vyčleněna částka 15 milionů korun.

Úklid pro brněnský magistrát zajišťují firmy Alena Weberová a Simacek facility. Průměrná cena za metr čtvereční a rok činí podle Žáry 281 korun. "V rámci této částky jsou vykonávány také vícepráce, jejichž objem nepřevýší každoročně částku pěti milionů korun. Z toho vyplývá, že cena za metr čtvereční a rok se pohybuje v částce kolem 390 korun," uvedl mluvčí.

Podle náměstka brněnského primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) stojí za celým případem chyba magistrátní úřednice, která poskytla obecně prospěšné společnosti Acta non verba chybné údaje. Žena je nyní na mateřské dovolené, žádný postih jí proto nehrozí. "Zveřejnění nepodložených údajů však naše město poškodilo v očích veřejnosti," řekl Pospíšil.

Acta non verba zjišťovala, kolik stojí úklid u jedenácti veřejných institucí. Získala informace o více než 40 budovách v celém Česku. "Porovnali jsme údaje a zjistili, že roční průměrná cena úklidu činí 574 Kč za metr čtvereční, což pro lepší představu odpovídá měsíční ceně 3 650 korun za úklid průměrného bytu o velikosti 76,3 čtverečních metrů," řekl ředitel Acta non verba Tomáš Razima.

Dodal, že tato částka je sice za měsíční úklid bytu poměrně vysoká, ale brněnský magistrát uklízí ještě mnohem dráž. "Za úklid jediného metru kanceláře dají na radnici v Brně 1 953 korun ročně, což v přepočtu odpovídá úklidu průměrného bytu za částku 12 400 korun měsíčně," konstatoval Razima.

Tomáš Polák ze společnosti Okin Group, která provádí úklid v několika zemích střední a východní Evropy, v této souvislosti řekl, že podle údajů Acta non verba by byly zakázky na úklid na brněnském magistrátu astronomicky předražené.

"Tržní roční průměrná cena úklidu velkých kancelářských prostor se pohybuje mezi 100 až 160 korunami. Velmi záleží na požadované kvalitě a četnostech prováděných prací. Nejnižší akceptovatelná úroveň začíná již na šedesáti až sedmdesáti korunách za metr a rok," řekl Polák. Už průměrná cena 574 korun, kterou napočítala Acta non verba u státní správy, podle něj několikanásobně převyšuje běžné tržní ceny v Česku i Evropě.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...