Masarykova univerzita postaví centrum pro výzkum biologických oborů

Brno, 1. června 2011 (MEDIAFAX) - Špičkové centrum pro výuku a výzkum v oblasti experimentální, systematické a ekologické biologie vznikne za peníze z evropských fondů v kampusu Masarykovy univerzity. Ve středu to řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Vedci

Biologické centrum, které v Brně-Bohunicích vznikne z peněz evropských fondů, je jednou z největších investic svého druhu v Česku. Náklady na jeho zřízení činí 961 milionů korun. "Stavět se začíná právě nyní, na začátku června," řekla Fojtová.

Přínos takto významných investic do vědeckých center je podle expertů nesporný. "Nejenže vzniknou prostory vybavené nejmodernějšími technologiemi, ale špičkový výzkum a kvalitní projekty ještě více přilákají studenty a mladé vědce, kteří jsou onou investicí do budoucnosti České republiky. Díky takovým projektům už nebudeme montovnou Evropy, ale staneme se její myslivnou," prohlásil ministr školství Josef Dobeš (VV).

"Vybudováním nového centra zajistíme špičkové podmínky pro výuku studentů biologických oborů nejen v teoretické, ale i praktické rovině. Naším cílem je umožnit studentům zejména v doktorských, ale i magisterských programech naučit se pracovat s nejnovějšími přístroji, které jsou aktuálně využívané v nejmodernějších laboratořích na světě," řekl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Čtyři nově postavené pavilony bude využívat na 1000 studentů bakalářských, magisterských a doktorských programů a více než 250 stálých zaměstnanců Ústavu experimentální biologie a Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, které dosud sídlily v provizorních prostorách.

Ve třech pavilonech se budou nacházet laboratoře a učebny pro praktickou výuku s kapacitou od 20 do 50 studentů. Součástí výstavby bude i experimentální skleník a zahrada pro potřeby výzkumu botaniků a fyziologů rostlin. Do nových prostor odpovídajících nejpřísnějším kritériím pro sbírky bude přestěhován také univerzitní herbář, jenž je se 650 tisíci položkami třetí největší v Česku. Technicky nejnáročnější bude stavba čtvrtého pavilonu. Celá dvě patra v něm koncipovali projektanti jako takzvané sterilní prostory pro českou sbírku mikroorganismů, která zajišťuje uchovávání bakteriálních kultur. Další dvě patra, také se zvláštním režimem, budou sloužit pro pracovní skupinu mikrobiologů a molekulárních biologů.

"Výhodou nového centra je jednak možnost unikátního spojení biologických, lékařských a biotechnologických oborů na jednom místě a současně i bezprostřední blízkost nově budovaných kapacit centra excelentního výzkumu CEITEC Masarykovy univerzity, kde budou právě naši absolventi nacházet uplatnění," řekl ředitel projektu Jan Helešic z Přírodovědecké fakulty MU.

Nové pavilony s moderně vybavenými laboratořemi a výukovými prostory budou sloužit i pro základní výzkum v oborech jako molekulární biologie a genetika, fyziologie živočichů, botanika, zoologie, parazitologie a hydrobiologie. Mnohé týmy, které zde budou pracovat, již získaly mezinárodní uznání. S dokončením nových pavilonů se počítá v roce 2013.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...