Katedrála svatého Petra a Pavla slaví 120. výročí posvěcení

Brno, 23. května 2011 (MEDIAFAX) - V Katedrále svatého Petra a Pavla v Brně se v neděli ráno konala slavnostní bohoslužba. Důvodem bylo 120. výročí posvěcení katedrály Františkem Saleským Bauerem, zjistila agentura Mediafax z webových stránek brněnské diecéze.

petrov250

"Slavnostní bohoslužba se konala v devět hodin a předsedal jí dómský farář Petr Šikula," uvádí stránky.

Oltář katedrály, který je zhotovený z limbového dřeva, dosahuje výšky 11 metrů a zdobí jej 12 apoštolů, posvětil v květnu roku 1891 v pořadí osmý sídelní biskup brněnské diecéze a pozdější olomoucký kardinál František Saleský Bauer.

Podle informací diecéze sahají počátky chrámu na petrovském kopci až do 70. let 12. století. V období gotiky prošel několika přestavbami a okolo roku 1500 se původní zasvěcení svatému Petrovi rozšířilo na zasvěcení svatému Petrovi a Pavlovi.

Během 30leté války kostel vyhořel a jeho obnova nastala ve dvou barokních fázích. V 18. století papež Pius VI. potvrdil zřízení Biskupství brněnského, a proto byl kostel povýšený na katedrálu.

Lenka Horáková

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...