Vandas a jeho věrní stojí znovu před brněnským soudem

Brno, 10. května 2011 (MEDIAFAX) - Brněnský městský soud se v úterý znovu začal zabývat projevy předsedy zrušené Dělnické strany Tomáše Vandase a jeho pěti stranických kolegů, které přednesli v roce 2009 na prvomájové demonstraci v Brně. Krajský soud nařídil kauzu obnovit, obžalovaným bylo totiž znemožněno právo na řádnou obhajobu.

 

Vandas-Delnicka-strana

Městský soud při prvním procesu označil výroky předáků Dělnické strany za extremistické a odsoudil je k podmínečným trestům vězení a pokutám. "Odvolací soud ale v dubnu verdikt zrušil a nařídil opětovné projednání případu," řekla mluvčí soudu Gabriela Stočková.

 

Obžaloba je totiž postavena především na znaleckém posudku právníka a politologa Michala Mazela (TOP 09), který jako odborník na pravicový extremismus analyzoval výroky z demonstrace. Městský soud se podle názoru krajského odvolacího soudu řádně nevypořádal s námitkami obžalovaných proti Mazelovým závěrům.

Podle mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslavy Sedláčkové neumožnil městský soud obžalovaným dostatečným způsobem obhajobu.

Tomáše Vandase původně potrestala soudkyně Šárka Schinzelová za rasistické projevy vůči přistěhovalcům ke čtyřem měsícům vězení, podmínečně odloženým na 20 měsíců. Podmínečného vězení dočkali i další tři členové vedení někdejší Dělnické strany, její místopředseda Petr Kotáb, Jiří Štěpánek a mluvčí strany Martin Zbela. Potrestáni byli i dva řadoví členové DS Michal Glas a Michaela Dupová.

"Soud shledal závadnými výroky stranických funkcionářů na loňských oslavách 1. máje v centru Brna," řekla agentuře Mediafax Schinzelová.

Předsedu rozpuštěné Dělnické strany Vandase potrestala soudkyně mimo jiné i za výroky o „ničivé imigrantské vlně tsunami“ a situaci na sídlišti Janov. Shodný čtyřměsíční trest s podmínkou na 20 měsíců dostal i bývalý místopředseda DS Petr Kotáb za parafrázi písničky Michaela Kocába "Romům, těm je v Čechách hej, Češi jim všechno zaplatěj". Vandas musí navíc zaplatit pokutu 25 tisíc korun, Kotába potrestala soudkyně pokutou o pět tisíc korun nižší.

Mluvčí DSSS a šéfredaktor stranických Dělnických listů Martin Zbela odešel od soudu s tvrdším trestem. Samosoudkyně jej za kritiku údajných politických procesů v zemi odsoudila k podmíněnému trestu sedmi měsíců s odkladem na dva roky. Bývalý místopředseda DS Jiří Štěpánek za pranýřování vietnamské kriminality vyfasoval nejtvrdší trest osmi měsíců, rovněž s odkladem na dva roky, navíc musí zaplatit 25 tisíc korun.

Řadový straník Michal Glas odešel od soudu se čtyřmi měsíci vězení podmíněně odloženými na dvacet měsíců a pokutou 25 tisíc korun. Michaelu Dupovou potrestala soudkyně sedmi měsíci vězení podmínečně odloženými na dva roky.

Vandas se vůči trestům ohradil s tím, že podle jeho slov celá kauza "nápadně připomíná komunistický režim na konci osmdesátých let". "Křeč a zmar! To jsou průvodní znaky dnešní elity. Soudní represi vůči opoziční DSSS a jejím představitelům můžeme hodnotit jako ocenění naší politické práce. Dnes sice oni soudí nás kvůli veřejným projevům a opozičním myšlenkám, ale zítra budeme soudit my je za rozkradení země a vědomé porušování lidských práv a svobod," řekl agentuře Mediafax Vandas.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...