Brno si připomíná Evropský den opery

Brno, 8. května 2011 (MEDIAFAX) - Janáčkova opera Národního divadla v Brně se potřetí připojila k oslavám Evropského dne opery a ojedinělý operní happening se uskuteční v neděli v Olympia Modřice. Oznámila to Šárka Motalová z Národního divadla v Brně.

nastroje-basa-1

"Náš program je pravidelně hodnocen organizací Opera Europa, která z Bruselu koordinuje evropský operní svátek, jako jeden z nejlepších. Vloni jsme připravili exkluzivní módní show v nákupním a zábavním centru Olympia Brno, kde se rolí manekýn a zpěvaček zároveň ujali naše operní pěvkyně. V roce 2009 jsme vytvářeli graffiti, tančili street dance a otevřeli Janáčkovo divadlo širokému spektru zájemců," podotkla Motalová.

Letos se zájemci mohou s operou setkat v Olympii u hlavního vchodu v prostoru infostánku, a to od 15 hodin. Vystoupí sbor Židů z opery Nabucco, zpěváci se budou scházet z různých koutů nákupního centra a vše pak vygraduje právě u infostánku. Posluchači se ale mohou těšit také na dětský sbor, který zazpívá Běží liška k Táboru. Zatímco první ročník Evropského dne opěry trval v Brně celý den a loni trval program téměř dvě hodiny, letos budou mít lidé na seznámení se s operou jen 20 minut. "Program nekrátíme nijak záměrně, jde vždy o naše časové možnosti," vysvětlila Motalová.

Cílem Evropských operních dní je popularizovat operu a získávat nové operní fanoušky prostřednictvím realizování zajímavých akcí a programů pro širokou veřejnost. Každoročně mají operní oslavy své téma, letos je to téma Mladé uši. Sluch je totiž první z tradičních pěti smyslů a v člověku se probudí dlouho předtím, než se vůbec narodí. Mladé uši ale podle Motalové nepatří jen dětem a mladým lidem, ale lidem jakéhokoliv věku. "Téma vyjadřuje poslouchání bez předsudků a získaných návyků. Cílem je přivést k úvahám stávající posluchače opery, zda neposlouchají zatíženi zvykem, a ukázat krásu opery těm, kteří ji neznají a brání se jí z důvodu různých předsudků," dodala Motalová.

Irena Frolová, Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...