Také v Brně můžeme měřit světelný smog

Brno, 14. března 2011 - Brněnská hvězdárna letos už počtvrté vyzvala milovníky noční oblohy, aby pomohli s celosvětovým projektem mapování světelného znečištění. S takzvaným světelným smogem se potýkají hlavně velká města. Jsou totiž doslova zaplavena světelnými zdroji, které do okolí mnohdy svítí zbytečně. Světlo, rozptýlené v zemské atmosféře, pak škodí nejen astronomům, kteří kvůli němu nevidí hvězdné nebe, ale také zvířatům a lidem.

obloha

Amatérští i profesionální astronomové se proto snaží světelné znečištění mapovat. Lidé se mohou do mapování zapojit na stránkách s potřebnými mapami,. které najdou najdou na http://www.hvezdarna.cz/?page_id=490&preview=true.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...