Každý rodič dítěte se zdravotními problémy má právo na včasnou odbornou pomoc

Brno, 31. října 2022 – V nevlídných podzimních dnech se mnoho dětí potýká s nepříjemnými virózami. Každý z rodičů to někdy zažil a vybaví si, jak nemoc dítěte naruší režim celé rodiny a jaký je to pro rodiče zápřah. Mnohem větší zátěží si však procházejí rodiče, kteří si od lékařů vyslechnou závažnou diagnózu, často během prvních měsíců po narození miminka. V takové situaci jim mohou velmi pomoci poradkyně rané péče, na jejichž návštěvy mají nárok všechny rodiny s dětmi do 7 let.

tyden rane pece

Jsou to pracovnice terénní sociální služby, které dojíždí za rodinou domů a pomáhají jí vše zvládnout. Umí citlivě vyslechnout obavy rodičů a povzbudit je, zároveň přivážejí různé speciální pomůcky a učí rodiče, jak mohou s dětmi doma pracovat a rozvíjet je. Pomohou zorientovat se v systému sociálních služeb a zdravotnictví, u větších dětí pak poradí třeba s výběrem školky.

„Nejvíce si cením toho, že jsem díky kontaktu s naší poradkyní byla až v osobním vztahu s někým, kdo ví a kdo mi rozumí. Chápejte - my jako rodiče na začátku nevěděli o diagnóze Honzíka nic. Ona mi vše k jeho diagnóze vysvětlila, uklidnila mě, řekla, co můžeme pro něj dělat a jak to máme dělat. Tím, že jsem rozuměla jeho vadě, jsem se opravdu mohla zklidnit a zaměřit se na to, co prakticky cvičit. Na oční ambulanci, kam jsme chodili na kontroly, na nás čas neměli. Vy jste ho měli vždy. A naše poradkyně se svým osobním přístupem pro nás byla nedocenitelná, protože jsme opravdu jako rodiče byli velmi vystrašení. Ona nás uměla vyslechnout a podpořit.“

V termínu od 7. do 13.listopadu probíhá celostátní osvětová kampaň Týden rané péče, na webutyden.ranapece.cz najdete přehled zapojených organizací a aktivit. Cílem je znovu upozornit na to, že každý rodič pečující o dítě s postižením nebo třeba i jen s rizikem zdravotních komplikací má na bezplatnou odbornou pomoc ze zákona nárok – a má právo dozvědět se o ní co nejdříve. Organizátorem Týdne je Společnost pro ranou péči, která v Česku působí více než 30 let a pomohla k lepšímu startu do života už tisícům dětí. Pokud máte pochybnosti o zdravém vývoji svého dítěte, navštivte web ranapece.cz nebo se zastavte na stánku Společnosti pro ranou péči na Dni nevidomých v obchodní galerii Vaňkovka v Brně ve čtvrtek 10. 11. od 13 do 18 hod. Na své starosti nemusí žádný rodič zůstávat sám!


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...