Nejlepší místa pro dovolenou na jachtě

Brno, 2. srpna 2013 - Pokud vás láká netradiční zážitek v podobě několika dnů strávených na palubě lodi, jsou vaše možnosti výběru destinace téměř neomezené. Rozhodnutí, ve které části světa si pronajmout jachtu, záleží hlavně na vaší představě o ideální dovolené. A při plánování, která místa navštívit, se nemusíte ohlížet na dopravní zácpy ani místní předpisy, ale především na vaše schopnosti a rozhodnutí, kolik času chcete plavbou trávit.

Seychelles2008 jachty250

Plavební předpisy nejsou překážkou, vyvíjely se po staletí a jsou jednoduché, a kromě velmi málo zakázaných území můžete plout, kamkoli chcete. Ani piloti soukromých letadel nemají takovou volnost jako jachtaři, protože musí mít před letem schválený letový plán. Pouze na říčních lodích je omezení o něco víc než na moři, protože na řekách je méně prostoru a hustší provoz. V následujícím přehledu přinášíme seznam nejoblíbenějších jachtařských destinací, které si rozhodně nesmíte nechat ujít!

Chorvatsko

Patří mezi nejčastější cíle nejen českých turistů a jachtařů, proto přístavy bývají v sezóně přeplněné a ceny za kotvení jsou jedny z nejvyšších na světě. Jachtařské podmínky jsou v Chorvatsku snadné a množství ostrovů nabízí neopakovatelnou přírodu a malebná starobylá městečka i pár památek. Navíc je Chorvatsko snadno dostupné autem a má vynikající síť „marin", tedy kempů pro lodě.

Řecko

Řecká část Středozemního moře od Albánie až po Turecko je rájem jachtařů a nabízí rozmanité podmínky. V Řecku nejsou mariny chorvatského typu. Mile vás ale překvapí nulové, nebo velmi nízké ceny za kotvení v městských přístavech, které však nemají toalety ani koupelny. Často je nabízejí taverny, půjčovny aut a další privátní subjekty za mírný poplatek.

Řecko je zemí s přátelským přístupem k jachtařům, dlouhou sezónou a mnoha historickými památkami světového významu. Jónské moře a Saronský záliv jsou považovány za snadné jachtařské destinace, Egejské moře naopak patří díky častému a silnému větru a velkým vlnám k těm nejobtížnějším v Evropě.

jachty-Seychelles2008

Itálie

Tradiční námořní velmoc nemá tolik ostrovů jako Řecko nebo Chorvatsko. Nejčastějším cílem jachtařů jsou Liparské ostrovy, oblast Salerna i Sardinie a Korsika patřící Francii. Itálie má složitější podmínky pro jachting než Chorvatsko a je celkově dražší než Řecko, ale nabízí vynikající kuchyni a krásné přístavy a městečka s bohatou historií.

Španělsko

Baleárské a Kanárské ostrovy jsou oblíbeným cílem jachtařů. Své osobité kouzlo má i jižní Španělsko včetně britského Gibraltaru, který bývá výchozím přístavem pro plavby přes Atlantik. Díky velkým vzdálenostem a malému počtu ostrovů nepatří ani Baleáry, ani Kanáry k nejsnadnějším jachtařským destinacím, ale většinou nabízí slušnou infrastrukturu za rozumné peníze a velmi dlouhou jachtařskou sezónu. Na Kanárech panují dobré podmínky a trvalý vítr po celý rok.

Turecko

Turecko nemá žádné významné ostrovy, ale pobřeží je natolik členité, že si budete připadat jako v Chorvatsku. V Turecku na jachtaře čekají kvalitní mariny, které jsou levnější než ty chorvatské. Zajímavá turistická centra na pobřeží nabízí dobré služby za férové ceny i významné historické památky. Pro Turecko je typický teplý vítr, který vane přes den a ustane v noci, a klidná hladina, tedy ideální jachtařské podmínky.

jachty02

Mezi lákavé jachtařské oblasti v Evropě patří i chladné vody Baltského moře, Švédsko, Finsko, případně Anglie, Francie a Irsko. Jachtu si můžete půjčit i na Lofotách, kam se jezdí v létě a kde si budete muset zvyknout na polární den. Všechny zmíněné oblasti patří k navigačně nejsložitějším v Evropě.

Jachting v zimě

Přestože sotva propuklo léto, dovolenou na jachtě je někdy třeba plánovat v mnohaměsíčním předstihu. Už nyní tak se můžete rozkoukat, kam vyrazit na moře například o Vánocích či na Silvestra. V zimních měsících je oblíbeným cílem mnoha jachtařů Karibik. Je to velká a rozmanitá oblast, nejsnáze dostupná jsou francouzská území Guadeloupe, Martinique a St. Martin. Britská Antiqua a další ostrovy mají jiný ráz a nezávislé ostrovy jako Dominica se výrazně liší jeden od druhého.

V Karibiku musíte počítat s většími vzdálenostmi asi jako v Řecku a nepříjemné jsou dlouhé celní procedury při přejezdu mezi ostrovy. Výjimkou jsou Britské panenské ostrovy, které patří pod jednu správu a mají snadné podmínky pro jachting, takže bývají označovány jako „Chorvatský Karibik".

Kuba

Samostatnou kapitolou je Kuba. Jachty se půjčují v Cienfuegos a doplout se dá až na Isla de la Joventud. Kuba je typická liduprázdnými mnohakilometrovými plážemi s obrovskými mušlemi a neuvěřitelně bohatým mořským životem. Kromě lovců langust a pár jachet tam nikoho nepotkáte. Prý byl takový i Karibik, než ho zachvátila masová turistika...

jachty-Seychely 2007

Seychely

Minimální časový rozdíl (2–3 hodiny), krásná příroda, teplé moře plné života a mírný vítr bez extrémů (žádné tajfuny) spolu s malými vzdálenostmi mezi hlavními ostrovy jsou trumfy Seychel. Jachting se tam rozvíjí sotva deset let a počet lodí rychle roste.

Všude dobře, na moři nejlíp

Většina posádek si během plavby na jachtě v libovolné části světa užije kotvení mimo turistická místa. Pobyt v liduprázdných zátokách má opravdu svoje neopakovatelné kouzlo! Úplně jiné kouzlo má večerní život přístavních městeček se všemi vymoženostmi civilizace. Ale hned jak letní slunce rozpálí ulice k nevydržení, většina jachtařů nakoupí pečivo, ryby a zeleninu a vyrazí na moře za čerstvým vánkem a koupáním na liduprázdných plážích.

Velmi podobné je to i při plavbě na říčních lodích, hausbótech. I na řekách existuje kontrast mezi zapomenutými místy s krásnou přírodou a živými vesničkami a městy.

Hausbót je ideální pro začátečníky

Dovolená na hausbótu je snadno dostupná, navíc na většinu míst přijedete autem a můžete si vzít nebo půjčit i kola, pro jejichž uskladnění je na palubě místa dost. Navíc pro řízení hausbótu nepotřebujete kapitánský průkaz a ovládat jej na hladině se naučíte za několik chvil.

jachty-hausboty
Při výběru destinace je dobré si uvědomit, jestli chcete jet za teplem a koupáním, pak zamíříte do Camargue ve Francii, nebo do oblasti Benátek v Itálii. Pro zastánce spíše chladnějšího počasí jsou vhodnou destinací Skotsko, Irsko, Anglie, nebo severní oblasti Holandska a Francie. K exotickým oblastem patří Rusko, kde se půjčují hausbóty v okolí Moskvy a ideální počasí na koupání v čistých jezerech je v srpnu. U nás se hausbóty začaly půjčovat na Vltavě a Baťově kanále, v okolním Polsku na Mazurských jezerech, kde se dá i dobře rybařit.

Do Francie se nejezdí jenom za sýry, ústřicemi a vínem, ale i koupáním, přírodou a památkami. Nejstarší umělý vodní kanál Du Midi byl postaven pro komerční plavbu mezi Středozemním mořem a Atlantikem, dnes však slouží převážně pro rekreační plavbu hausbótů. V sousední oblasti Camargue můžete vidět polodivoké koně a plameňáky ve volné přírodě. Na všech říčních cestách Francie vás samozřejmě čekají kulinářské zážitky, víno, destiláty a místní trhy. Záleží jen na vašich preferencích, kam se vydáte.

jachty-hausboty03
Na hausbótu v Holandsku doslova proplouváte obýváky lidí, kteří kolem kanálů bydlí. Domy byly situovány s výhledem na vodu, která byla životně důležitou dopravní tepnou. I dnes v Holansku na některých kanálech potkáte obrovské nákladní lodě, na kterých žije celá majitelova rodina.

Nezapomenutelným zážitkem je plavba hausbótem po Benátské laguně v Itálii, kde můžete navštívit známé ostrůvky Murano, Burano a Torcello a další zajímavá místa. Další výhodou Benátské laguny je dobrá dostupnost autem.

Ať už se vydáte na dovolenou na lodi kamkoli, dobře si vyberte společnost, která cestu pro vás zařídí. Prodejce by měl dobře znát místní podmínky i nabízené lodě a poskytnout doporučení, jak cestu zařídit podle vašich priorit. Pokud prodejce opakuje informace z katalogu, nepotřebujete ho, číst umíte, a jděte o dům dál.

Tomáš Kapička, majitel společnosti Altumare
www.altumare.cz
Foto: archív autora

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...