Nejstarší whisky světa je na prodej v ČR. K dispozici je poslední láhev

Brno, 9. srpna - Láhev raritní whisky Glenfiddich z roku 1937 je nyní k mání i pro české sběratele. Z 61 lahví, které byly po více jak šedesátiletém zrání v sudu stočeny, zbyla na prodej poslední. Zájemce si ji může pořídit za čtyři miliony korun.

08-whiskey-250

„Investice do lahve, kterých je jen pár na světě, se vyplatí. Zájemců je ve světě více než lahví. V ČR to zatím není běžné. Sběratele, kteří u nás nakupují, bych mohl spočítat na prstech rukou," říká Karel Hudec, který do Česka exkluzivní destiláty dováží.

Zrání sudu, jehož obsah byl lahvován po neuvěřitelných 64 letech, střežilo celkem deset, po sobě se střídajících malt masterů. Až v roce 2001 naznal poslední z nich, David Stewart, že whisky dozrála. V původním sudu přitom zůstalo po letech zrání množství, které vystačilo na pouhých 61 lahví. Ihned po lahvování se whisky ze skotské palírny Glenfiddich zařadila mezi největší speciality všech dob. V době lahvování byla nejstarší (nejdéle zralou) whisky světa a je vyhledávanou specialitou mezi sběrateli rarit. Na letišti Hong Kong se před dvěma lety láhev prodala za 220 000 amerických dolarů.

Vůně této whisky je pro laika popisována zvláštně. Je to prý velmi plná, robustní směs s chutí dubu, spálené kůže, vařených hrušek, čokolády, rozinek, skořice a hřebíčku. Počáteční chuťový vjem raritního destilátu je přirovnáván k velmi sladkému sirupu melasy, sladkému dřevu cedru či dubu a hořké čokoládě. Konečný chuťový vjem je podobný sladkému tabáku, ovocnému dortu, plný kouře, hřeje. V barvě pak fajnšmekři najdou vlašský ořech, tmavý jantar či starý bronz.

Palírna v Glenfiddichu je největším skotským exportérem whisky. Dodnes je ve vlastnictví potomků Wiliama Granta, který ji v roce 1886 založil. Název této single malt whisky je odvozen od jména řeky Fiddich, na které palírna Glenfiddich leží.

(red)


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...