Chodníček na Kamenném vrchu ochrání koniklece před náporem návštěvníků

Brno, 27. března 2024 - Přírodní rezervace Kamenný vrch je vyhlášená svým výskytem koniklece velkokvětého. Ten je dokonce největší v České republice. Nově zde byl díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás vybudován chodníček, díky němuž mohou návštěvníci pohodlně sledovat rozkvetlou louku. Zároveň jsou květy této vzácné rostliny chráněny před náporem návštěvníků.

chodnicek kamenny vrch

S návrhem na postavení chodníku v dotčené lokalitě přišel Vilém Jurek: „O chodníku jsem uvažoval mnoho let. Návštěvnost rezervace byla neudržitelná a škody na koniklecích obrovské. Díky chodníku ochráníme cenné stepní plochy a zvýšíme komfort pro obdivovatele konikleců“.

Díky velké podpoře návrh postoupil v roce 2021 do finále Dáme na vás a následně byl realizován. Slavnostní zakončení projektu a symbolické otevření proběhlo v úterý 26. března 2024.

„Projekt výstavby dřevěného chodníku v přírodní rezervaci na Kamenném vrchu je skvělým příkladem, jak Brňané zlepšují své okolí a místa, která mají rádi. S jarním počasím se každoročně do Nového Lískovce sjížděly stovky lidí, aby se podívaly na louku posetou rozkvetlými konikleci. Bohužel se zde ale začaly vyšlapávat nové cestičky a při deštivém počasí návštěvníci vycházeli mimo trasy – to vše negativně ovlivňovalo růst a výskyt chráněných konikleců. Díky návrhu pana Jurka se tak rezervace dočkala elegantního řešení ku prospěchu všech,“ uvedl radní pro oblast participace Petr Bořecký.

Zdroj a foto: TIS MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...