Velká předpověď: Bude v létě sucho, horko, mokro nebo zima?

31. května 2013 (MEDIAFAX) - O červnu už mají meteorologové jasno. První třetina proprší hodně, druhá méně a ve třetí nás budou pronásledovat už jen mírnější přeháňky. Také teploty porostou. Horší je to s výhledem na léto. Američané a Britové se přou, jestli bude hezky a teplo nebo mokro a zima...

destnik-zena-predpoved-pocasi

Na červnové sluníčko si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Zatažená obloha, déšť, přeháňky, bouřky a teploty pod 20 °C - tak nějak bude vypadat prvních deset dní v červnu. Ve druhé dekádě června bude deště ubývat a teploty se postupně vyšplhají až na 26 °C. V závěru června už budou přeháňky jen občasné a teploty se dostanou skoro až ke třicítce.

Tak jako tak bychom ale měli mít deštníky, pláštěnky a holinky v pohotovosti. "Vypadá to, že i červen bude srážkově nadprůměrný, ale už by alespoň ty teploty měly růst. K českému létu patří bouřky, takže i na bouřky bude zřejmě ten červen hojný," tvrdí meteoroložka společnosti Meteopress Dagmar Honsová. 

Varovala, že na vodu bychom si měli dávat opravdu pozor. " Bohužel platí, co si pamatuju z přednášek na hydrologii, že na mokrou zem ještě rádo prší. A povodí jsou po tom květnu poměrně hodně naplněná." 

VÝHLED POČASÍ NA ČERVEN

1.-10. června

Zpočátku období velká oblačnost – oblačno až zataženo, déšť nebo přeháňky. Postupně oblačno až polojasno, místy přeháňky nebo bouřky. Noční teploty zpočátku období 10 až 5 °C, postupně 14 až 8 °C. Denní teploty zpočátku období 15 až 19 °C, postupně 20 až 26 °C. 

11.-20. červen

Oblačno až polojasno, občas déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Na frontách srážky četnější. Noční teploty 16 až 10 °C. Denní teploty 18 až 24 °C, při zmenšené oblačnosti kolem 26 °C. 

21.-30. červen

Polojasno až oblačno, místy občasný déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Noční teploty 17 až 11 °C. Denní teploty 23 až 29 °C.

 Léto? Bouřky rozhodně budou, ve slunce doufejme

Tu nejdůležitější odpověď na kardinální otázku "Jaké bude léto?" ale meteorologové dosud nemají. Lépe řečeno - odpovědi mají hned dvě a obě si odporují. Americký model předpovědi počasí je optimistický, britský naopak pesimistický. 

Kterému máme věřit spíš, si teď ještě nedovoluje odhadnout ani Dagmar Honsová. "Já jsem včera koukala na klimatologické modely, které se snaží nastínit, jak to bude vypadat v létě. Ty americké udávají, že léto bude teplé a suché a ty britské naznačují, že léto bude vlhké a chladné. Takže si raději hoďme korunou a pojďme se vsadit," poradila se smíchem Honsová. 

"Pokud budeme vycházet z dlouhodobých statistik, potom platí, že k českému létu patří jak tropické dny, většinou zakončené bouřkami, tak zatažené dny s deštěm a teplotami jen kolem 15 °C. Letní měsíce většinou bývají nejteplejšími a zároveň nejdeštivějšími z celého roku," předpověděla šalamounsky léto Honsová. 

Ani z dosavadního průběhu jara nelze na léto příliš usuzovat. "Takové souvislosti neexistují. To současné chladné a deštivé počasí souvisí prostě s tím, že k nám proniká chladnější vzduch ze severu. Přináší ho nízká tlaková výše - vždycky, když ji vidíme na mapách, znamená to: pozor, zataženo, pozor, déšť," uvedla Dagmar Honsová.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události