VUT- nakladatelství Vutium

Špilberk, kopec určený ke hrám, dostojí svému jménu

Brno, 10. ledna 2012 - Správně zadat souřadnice, najít zprávu a ze zašifrované indicie vyčíst, kam jít dál. Takové hry a dobrodružství budou čekat malé i velké návštěvníky Špilberku již od září 2012. V parku pod známým brněnským hradem dostanou možnost sami objevovat historii města a především hradu. Hravé aktivity provázející významnými místy parku a na ně navazující výukové programy pro školy vytváří školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka ve spolupráci s Nadací Partnerství. 

Kopec Špilberk se tak přiblíží svému jménu, které v překladu znamená kopec určený ke hrám (z německého spiel – hra a berg - kopec). „Hry, které chceme veřejnosti nabídnout, jsou vlastně jakési „pokladovky“ podobné dnes velice modernímu geocachingu“, říká Mgr. Kateřina Mrázková z Lipky, která aktivity na Špilberku připravuje. „ Každá hra ale bude mít svůj nosný příběh, založený na více či méně známé pověsti nebo historické události, který umožní návštěvníkům lépe poznat a pochopit minulost spjatou s hradem. Chceme, aby se do příběhů promítl i vývoj města a postoje lidí k prostředí, které je obklopovalo a které sami přetvářeli,“ dodává.

Aktivity nabízené veřejnosti budou volně dostupné. Informace o nich návštěvníci najdou u hlavních vstupů do parku a na webových stránkách. „Rozhodně nechceme park zaplavovat cedulkami nebo šipkami,“ uvádí Mrázková a dále doplňuje: „Majitelům chytrých telefonů a GPS přístrojů bude určena varianta využívající souřadnice GPS. Pro ostatní bude připravena papírová šifrovací hra s mapkou a různými úkoly, které může zadávat například vedoucí svému oddílu nebo rodiče dětem. Závěrečný „poklad“ najdou nakonec všichni v prostorách hradu.“

Tvorbu herních aktivit pro veřejnost finančně podpořila Nadace OKD. Projekt Lipky nazvaný Přírodní učebna pod starým hradem ale nabídne také environmentální výukové programy školám o vývoji města a městské krajiny. Další balík výukových programů pro školy věnovaný přírodním procesům kolem nás pak Lipka připravuje ve spolupráci s Nadací Partnerství na severním svahu Špilberku, v prostorách vzdělávací „Otevřené zahrady“.

Zdroj: Lipka


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Inzerce

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2018  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     
  3  4  6
101516
171920212223
24252627282930
31      
Nejbližší akce
18.12. Téma Grálu v dílech Richarda Wagne..
18.01. Svatební veletrh v Brně..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Ocean48
Velkobílovická vína