Kvalita vody na Brněnské přehradě je i přes tropická vedra stále dobrá

Brno, 26. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Optimisticky končí sezóna prázdninového koupání na Brněnské přehradě. Přestože město zažilo v posledních dnech tropická vedra, sinice letos plavce neohrozily, řekla v pátek mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Povodí Moravy má podle ní již k dispozici výsledky měření ze čtvrtka, která dokazují, že opatření na čištění vody v nádrži zabírají. "Zatímco v předchozích letech voda připomínala zelenou kaši a koupání v ní bylo kvůli sinicím nebezpečné, dnes je voda v nádrži průhledná na některých místech až do dvou metrů," řekla mluvčí Výrazně podle ní klesl i počet buněk sinic v jednom mililitru.

"V předchozích letech jsme na některých místech naměřili miliony toxických buněk v jednom mililitru. Dnes se bavíme o tisících. Zákaz koupání vydávají hygienici na hranici 100 tisíc buněk sinic. Přitom v nejproblematičtější Rakovecké zátoce jsme zaznamenali pouze třetinový výskyt. Pozitivní je také fakt, že dříve převažující toxické sinice jsou postupně „vytlačovány“ skrytěňkami, rozsivkami a sinicemi, které nejsou toxické," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Nejkvalitnější voda je v lokalitě Rokle (1880 buněk/ml). Nízké hodnoty odborníci naměřili také u hráze (4800 buněk/ml). Podobné hodnoty zaznamenávalo Povodí Moravy téměř celou letní sezonu.

Tato měření potvrzují i hygienici. Z osmi měření, která letos provedla krajská hygienická stanice, inspektoři čtyřikrát konstatovali, že voda má nejlepší možné vlastnosti pro koupání. Dvakrát voda dostala pomyslnou dvojku. V Rakovecké zátoce hygienici třikrát označili vodu stupněm 3.

Opatření ke zvýšení kvality vody provádí Povodí Moravy na Brněnské údolní nádrži od roku 2009. Patří mezi ně mimo jiné aplikace neškodného síranu železitého jako srážedla fosforu na přítoku do nádrže. Do vody se také díky aeračním věžím dostává více kyslíku, který sinicím zhoršuje podmínky pro rozmnožování. Pro zlepšení kvality vody rybáři vyměňují bílé ryby za dravé.

"V záloze jsou ještě další opatření, například lodní sběr biomasy z hladiny, ošetření vodního sloupce, rozprášení vápenného hydrátu na obnažené břehy v zimním období. Případně odstranění svrchní vrstvy odhalených sedimentů s největším podílem buněk sinic. K těmto opatřením jsme však zatím nemuseli přistoupit," připomenul ředitel závodu Dyje Jan Moronga.

Opatření za téměř 144 milionů korun jsou hrazena ze Státního fondu životního prostředí. Povodí Moravy je bude provádět do konce roku 2012 a poté musí pět let udržet podobné kvalitativní hodnoty vody jako v současnosti.

„Pro stále čistou vodu je však nutné snížit objem dostupného fosforu v řece Svratce, který je pro sinice stále velmi dobrým zdrojem živin. Do Brněnské údolní nádrže přitéká ročně 31 tun fosforu, z čehož více jak 70 procent má původ na posledních třinácti kilometrech řeky. Největšími producenty fosforu v řece Svratce stále zůstávají města Nové Město na Moravě, Bystřice pod Pernštejnem a Velká Bíteš,“ uvedl ředitel pro správu povodí Antonín Tůma.

Jiří Nováček

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
22.01. Salome (1905)..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
14.02. S batohem do Peru..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)