Na Grand Prix přišlo 222 710 diváků, v závodu znovu kraloval Marquez

Brno, 26. srpna 2013 - O deset tisíc víc fanoušků než v roce 2012 navštívilo bwin Grand Prix České republiky na Masarykově okruhu. Celkem branami areálu prošlo za tři dny 222 710 diváků. Ti sledovali suverénní vítězství Španěla Marca Marqueze v závodu MotoGP a viděli i triumf českého jezdce Karla Haniky v šampionátu Red Bull Rookies Cup.

Ve srovnání s rokem 2012 došlo k nárůstu počtu diváků přibližně o 10 500. „Navzdory tomu, že byla velmi nejistá předpověď počasí, přišlo víc diváků ve všech třech dnech. Trend klesající návštěvnosti, který celý šampionát MotoGP zasáhl v předchozích letech, se v letošním roce otočil a já jsem ráda, že jsme i v tvrdé konkurenci dokázali udržet – alespoň průběžně – titul nejnavštěvovanějšího závodu sezony. Byť je to opravdu jen o pár tisíc návštěvníků, do Španělského Jerezu přijelo na úvodní evropský závod sezony přes 219 tisíc fanoušků,“ nastínila výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

Od roku 2012 používá Automotodrom Brno elektronický systém kontroly vstupenek, údaj o návštěvnosti je tak mnohem přesnější než v předchozích letech. „Proto bych nerada srovnávala situaci s rokem 2007 a nemá příliš smysl zabývat se překonáváním rekordů. Z našeho pohledu byl každopádně letošní ročník povedený,“ doplnila Ulmanová.

Nejvíc diváků přišlo na Masarykův okruh v neděli, přestože panovalo ze všech tří dnů nejméně přiznivé počasí. Během závodního dne do areálu vstoupilo 142 030 fanoušků, sobotní kvalifikace a závod Red Bull Rookies Cup sledovalo 60 530 lidí a páteční volné tréninky 20 150 lidí. Největší nárůst návštěvnosti zaznamenal Masarykův okruh v sobotu, naopak nejméně meziročně návštěvnost stoupla v neděli. „Myslím, že za sobotní nárůst může částečně odpolední závod Karla Haniky, v neděli naopak spoustu lidí pravděpodobně odradila nejistá předpověď počasí,“ odhadla Ivana Ulmanová

Během víkendu v okolí Masarykova okruhu zaparkovalo podle odhadu Policie ČR téměř osmnáct tisíc osobních automobil a 4 870 motocyklů.
                
Nové rekordy Masarykova okruhu
Ve všech třech kategoriích přepsali jezdci oficiální rekordy Masarykova okruhu. V sobotu při kvalifikaci pak dokonce padl absolutní motocyklový rekord trati, který vylepšil Cal Crutchlow na hodnotu 1:55,527. Vítěz závodu MotoGP Marc Marquez pak zlomil oficiální rekord MotoGP, který nově činí 1:56, 135. Ve třídě Moto3 zlomil dosavadní maximum Luis Salom, ve třídě Moto2 Johann Zarco. K pádu rekordů přispělo poměrně chladné počasí a zároveň suchá trať, tedy ideální podmínky.

V cíli Abraham a Kornfeil, Pešek po pádu nedokončil
Do cíle nedělních závodů dojeli dva ze tří českých jezdců na startu. Karel Abraham bojující se zraněným ramenem dokončil závod MotoGP na devatenáctém místě, Jakub Kornfeil v Moto3 vybojoval devátou pozici. Do cíle nedojel Lukáš Pešek, který odstoupil po pádu v druhém kole závodu MotoGP.

(red)


Související články: