Brno postaví na Úvoze dráhu na curling

Brno, 23. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Radnice městské části Brno-střed nechá ještě letos postavit v areálu zimního stadionu na Úvoze speciální dráhu na lední metanou (curling). Městskou pokladnu přijde na šest milionů korun a první hráči by na ní měli hodit kameny letos na podzim, řekl v pondělí starosta Libor Šťástka. Radnice centrální brněnské části se podle starosty ujala stavby neobvyklého sportoviště poté, kdy na poslední chvíli její vybudování kvůli napjatému rozpočtu zastavil Jihomoravský kraj.

curling

"Chtěli jsme přesto nabídnout lidem i oddílům stále populárnější olympijskou sportovní disciplínu, která se ovšem dá hrát s úspěchem i rekreačně," řekl Šťástka. Postup při zřizování dráhy starosta koordinuje s ředitelem Gymnázia Matyáše Lercha Petrem Kovačem, který je i českým reprezentantem a trenérem curlingu.

Radnice zvažovala dvě varianty zřízení sportoviště. Jedna z nich počítala se zavěšením dráhy uvnitř haly. Projektanti však zvolili jednodušší řešení a pro speciální dráhu na lední metanou postaví za šest milionů korun přístavek u hokejové haly základní školy na Úvoze. "Nová část haly bude fungovat technicky i provozně samostatně a bude mít i vlastní zázemí, šatny a toalety," nastínil Šťástka.

Speciální dráhu pro curling potřebují tři brněnské oddíly i proto, že metaná se nedá hrát na ledě pro hokej nebo krasobruslení. Struktura vyráběného povrchu je jiná, oproti hladké ploše hokejového kluziště je dráha pro kameny záměrně "krupičkovitá".

Jediná curlingová hala je v Česku zatím v Praze. "To je nedostatečné. Vždyť jen v Brně máme tři oddíly a velké množství zájemců o rekreační hru, kterým není možné nabídnout prostor pro hru," řekl propagátor lední metané v Česku Kovač.

Brněnská dráha pro lední metanou pak bude podle starosty Šťástky i Kovače sloužit nejen organizovaným sportovcům, ale i dětem a veřejnosti.

Jiří Nováček

Související články: