Festival Dny polské kultury se uskuteční letos převážně online

polska vlajkaBrno, 12. dubna 2021 – Tradiční festival Dny polské kultury proběhne letos z velké části online. Přestože epidemiologická situace stále nedovoluje standardní pořádání akcí, našli pořadatelé cestu k uskutečnění festivalu i za těchto nepříznivých podmínek. Divadelní představení, scénická čtení nebo přednášky si budete moci vychutnat ze svých domovů a výstavy budou k vidění pod širým nebem.

Od 8. do 30. dubna hostí město Brno již po jedenácté Dny polské kultury. Program festivalu je opět pestrý, každý tak může nahlédnout do polské literatury a poznat blíže polskou fotografii či divadlo. Ve veřejném prostoru bude ke zhlédnutí několik výstav přímo pod širým nebem. Na náměstí Svobody se představí výstava Architektura & kultura, kterou připravil Polský institut, fotografie zachycují nová polská muzea, galerie nebo multifunkční sály. Na zahradě kláštera na Mendlově náměstí na výstavě Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě se mohou návštěvníci seznámit s osudy čtyř významných církevních osobností perzekvovaných v období totality.

Online podobu budou mít všechny přednášky, divadla nebo komponované pořady. Pro děti je připravena pohádka Švec Dratvička divadla Asz teatr z Poznaně, projekt Listování přichází se scénickým čtením z knihy Gottland Mariusze Szczygiela. V nabídce najdete také inscenační projekt Wojtka Ziemilského Sex. Představení autor popisuje jako performance šesti umělců, kteří společně tkají rozvětvenou literární krajinu. Akce bude živě přenášena z Domu umění města Brna.

Program obohacují i podnětné přednášky, například o rozdílech mezi polštinou a češtinou od brněnského polonisty Romana Madeckého. Mladší publikum jistě potěší workshop známého poznaňského blogera Macieje Mazurka, kde se bude zabývat komerčním využitím sociálních sítí a blogu. Informace o všech akcích festivalu získáte na stránkách Dnů polské kultury v Brně a také na webu Knihovny Jiřího Mahena, která akci zaštiťuje.

Hlavními organizátory festivalu jsou Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Odbor zahraničních vztahů Magistrátu města Brna. Dalšími partnery jsou Polský institut v Praze, Generální konzulát Polské republiky v Ostravě, město Poznaň, Knihovna Raczyńských v Poznani a POLONUS – polský klub v Brně.

Cílem festivalu je představit Polsko i polskou kulturu a tradice obecně a také prohlubovat vztahy s Poznaní, která je od roku 1966 partnerským městem Brna. Letos se tedy slaví 55leté výročí spolupráce v cestovním ruchu, kultuře, komunálním hospodářství, ekonomice a výměně odborníků (zejména univerzitních pracovníků), protože Poznaň má stejně jako Brno status univerzitního města s mnoha vzdělávacími institucemi. Brno a Česká republika se představí v Poznani na podzim tohoto roku v rámci pravidelných Dnů české kultury.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      2  3
  4  5  6  7  910
11121314151617
18192021222324
252627293031
Nejbližší akce
28.10. Permon Cup 2021..
13.11. Koláčkový košt spojený se zpíváním..