Majálesový měsíc studentů v Brně startuje, kandidáti na krále vztyčí májku

Brno, 9. dubna 2015 - Majáles je tradiční oslavou studentů. Hlavní veselí v Brně nastane za měsíc, a to 7. května. V tento den se na brněnském výstavišti potkají fanoušci s kapelami Chinaski či Mandrage, Tomášem Klusem nebo Michalem Hrůzou. Zábava však nepotrvá pouze jediný den, ale rovnou celý měsíc. Přípravy na dvanáctý ročník Brněnského Majálesu právě vrcholí, vše začne již 9. dubna.

Po třicet dnů, které předcházejí hlavní majálesové akci, si Brňané budou moci vychutnat divadlo, sportovní zápolení, bitvu tanečníků a sprejerů i ty nejlepší hudební interprety. Majálesový měsíc odstartuje už 9. dubna stavbou tradiční májky – symbolu jara. V srdci Brna na náměstí Svobody se také zároveň poprvé představí kandidáti na Krále a Miss Majálesu z brněnských univerzit.

Majálesový měsíc studentů naladí Brňany na 7. května, kdy se otevřou brány brněnského Výstaviště a vypukne open-air festival, na kterém zahrají Chinaski, Tomáš Klus, Michal Hrůza, Mandrage nebo No Name. Součástí Majálesu je i bohatý doprovodný program, který hlavnímu dni oslav předchází. „Mnohé ze zařazených pořadů dokazují, že studenti umí zorganizovat akce, které jsou nejen zábavné, ale také prospěšné. Právě díky Brněnskému Majálesu a jeho Majálesovému měsíci oslav mohou studenti a studentské spolky na své aktivity upozornit,“ uvedl jeden z pořadatelů Brněnského majálesu David Peštál.

Příkladem může být mezinárodní festival Setkání/Encounter. Tato soutěžní přehlídka pořádaná studenty se uskuteční 14. až 18. dubna a nabídne představení posluchačů divadelních škol z celého světa, od Budapešti přes Petrohrad až po Tbilisi.

Doprovodný program Majálesu navíc obsahuje další dva divadelní kusy. Už 9. dubna mohou zájemci Kabinetu múz zhlédnout představení Romance lehké perverze od autorského divadla Napříč.cz. Studenti JAMU zahrají 29. dubna ve Studiu Marta autorské představení o člověku nekonečných možností ADAM 2.0.

majales brno 2015 2012 foto krystof turek

Díky spolupráci Knihovny Jiřího Mahena a studentů Kabinetu informačních studií a knihovnictví funguje na Křížové ulici experimentální Knihovna Na Křižovatce. Do doprovodného programu Brněnského Majálesu přispívá dvěma samostatnými akcemi a na jedné se spolupodílí. V pátek 24. dubna knihovna pořádá večer vyplněný promítáním fotografií a vyprávěním cestovatelky Gabriely Schönové o Dominikánské republice, v pondělí 4. května se zájemci mohou těšit na autorské čtení, na němž se představí mladý spisovatel Richard Skolek.

Zástupci Knihovny Na Křižovatce se 15. dubna zúčastní také celoodpolední akce v parku na Mendlově náměstí zaměřené na zlepšení využití tohoto veřejného prostranství. Knihovníci umístí na zeď ohraničující park veřejnou miniknihovničku, kterou mohou využívat všichni, kdo sem zavítají. Na zkrášlení zmíněné zdi budou pracovat členové ateliéru Malujemejinak a Miro ze studia Revolt.Ink. „Prostranství na Mendláku oživí také dance battle tanečního studia High Edition. Speciálním hostem akce pojmenované Majáles graffiti & dance battle bude balerína Martina Vlachová, členka souboru Baletu Národního divadla Brno. Návštěvníci akce budou mít díky tomu jedinečnou příležitost vidět techniku tance na špičkách z bezprostřední blízkosti,“ dodal Peštál.

Brněnský Majáles nezapomíná ani na příznivce sportovních aktivit. Osm týmů se utká ve futsalovém turnaji určeném pro studenty a sportovní nadšence z Brna. Turnaj KFC Majáles futsal cup 2015 se odehraje 16. dubna v areálu Sokola Brno I na Kounicově ulici. Ve čtvrtek 30. dubna pohostí Klub Na Dráze akci nazvanou Čarodějky na kole, při níž soutěžící čekají mimo jiné závody na cyklotrenažérech a soutěž v přezouvání píchnutého kola.

Ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události

Šalina 300x250